Београд, 16. септембар 2008. године – Државни секретар Министарства финансија Владе Републике Србије Слободан Илић изјавио је данас да Предлог закона о јавним набавкама који је предат Скупштини Србије на усвајање омогућава значајне уштеде јавних средстава, јачање конкуренције, приватног сектора и јачање антикоруптивних механизама.
Илић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, истакао да је у погледу квантитативних промена у односу на постојећи закон измењено више од две трећине чланова, а да квалитативне промене које су унете омогућавају смањење трошкова и сâм процес администрирања, унапређење поступка јавних набавки и њене ефикасности и доприносе бољој контроли, надзору и заштити права понуђача.
Он је објаснио да је систематика јавних набавки по овом закону у великој мери квалитетнија, што омогућава елиминисање прављења грешака, побољшане дефиниције основних појмова, док су одредбе о техничким спецификацијама и стандардима за усвајање усаглашене са важећим прописима, а уводи се и институт "службеник јавне набавке".
Према његовим речима, доћи ће и до значајног смањења трошкова јавних набавки и за наручиоце и за понуђаче, тако што је електронско оглашавање добило примат у односу на оглашавање у дневним новинама, укида се обавеза наручилаца да за спровођење преговарачког поступка прибавља мишљење Управе за јавне набавке, као и сагласност те управе за спровођење рестриктивног поступка.
Државни секретар указао је на то да је сужено и поље за примену преговарачког поступка без објаве јавног позива, да су унете одредбе које ће допринети ефикасности система јавних набавки, дефинисане су одредбе које се односе на набавку финансијских услуга и предвиђене су негативне референце за понуђаче.
Овим законом предвиђено је да отварање понуда у свим поступцима јавне набавке буде јавно, у присуству понуђача, унапређен је систем контроле поступака са погађањем који је усклађен са међународним стандардима, уведени су извештаји о додељеним уговорима, уведена је преференцијална заштита од 20 одсто, као и низ побољшања у заштити права понуђача, тако што ће постојати комисија за заштиту права понуђача која ће бити независна институција.
Предлог закона о јавним набавкама усвојен је на седници Владе Србије која је одржана 11. септембра и прослеђен је у Скупштину Србије на усвајање.