Београд, 12. септембар 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да Влада са оптимизмом очекује 15. септембар, када би Савет министара ЕУ требало да одблокира Прелазни трговински споразум и нагласио да не очекује препреке да ЕУ донесе позитивну одлуку.
Цветковић је синоћ, гостујући у емисији "Прес претрес" на телевизији "Пинк", оценио да је очигледно да постоје позитивни помаци у сарадњи Србије са судом у Хагу, и пренео да је у
јучерашњем разговору са главним тужиоцем Хашког трибунала Сержом Брамерцом постигнута сагласност о битним аспектима сарадње наше земље са Трибуналом.
Према његовим речима, чак и да ЕУ затражи извештај од Брамерца о сарадњи Србије са Хагом пре подношења његовог извештаја Уједињеним нацијама у децембру ове године, не би требало очекивати да ће бити проблема и да ће то бити довољно за Холандију која је била против да се Прелазни споразум одблокира.
За Србију ће бити веома важно да се Прелазни споразум одблокира, с обзиром на то да ће његова примена почети одмах, нагласио је он и објаснио да је споразум важан за трговину, односно за извоз у земље ЕУ.
Председник Владе Србије је појаснио да се предвиђа и грејс период у коме ће Србија за поједине врсте робе имати додатно време да снизи порезе и побољша конкурентност за наступ на тржиште Европске уније.
Говорећи о укидању визног режима за путовање у ЕУ, он је рекао да очекује да Србија наредне године уђе на "белу шенген листу" и указао на то да нам на том путу предстоји усвајање низа закона до краја године, осим биометријских пасоша који се већ издају.
На првој наредној седници парламента први предлози закона о којима ће се расправљати биће управо они у вези са укидањем визног режима према ЕУ, најавио је Цветковић и напоменуо да постоје залагања у Унији да све земље западног Балкана уђу заједно на "белу шенген листу", при чему ће се Србија борити да се то не деси како не би чекала неку земљу која заостаје у прилагођавању свог законодавства.
Истовремено, он је изјавио да је резолуција коју је Србија предложила УН, којом се тражи саветодавно мишљење Међународног суда правде о легалности једностраног проглашења независности Косова, део програмских циљева Владе, од који један налаже да ће се Србија на мирољубив и дипломатски начин борити за афирмацију свог суверенитета на Косову.
Та резолуција је веома узбудила одређене земље и Србија ће предложити усвајање нацрта резолуције на предстојећем 63. заседању Генералне скупштине УН, истакао је председник Владе и додао да се о резолуцији неће гласати, већ је намера Србије, као чланице УН, да она буде увршћена у дневни ред седнице.
Цветковић је подсетио на то да је
председник Србије Борис Тадић затражио од земаља чланица УН подршку резолуцији и додао да државни врх Србије очекује да резолуција буде увршћена у дневни ред.
Нас циљ је да се проблем једнострано проглашене независности Косова пресели из сфере политике у сферу права, што би било значајно достигнуће Владе у прва два месеца рада, оценио је он, и прецизирао да су у резолуцији пажљиво биране речи и да је она мање упућена земљама које су признале независниост Косова, а више оним државама које то нису учиниле.
Ми питамо да ли је проглашење независности Космета у складу или није у складу са међународним правом, навео је председник Владе и указао на то да неке земље не желе да Србија покреће то питање пред Међународним судом правде.
Такође, Цветковић је најавио да ће Координациони центар за Косово и Метохију наредне седмице бити пресељен у Грачаницу, што ће бити доказ српском становништву на Косову да држава Србија стварно брине о њима.
Министарство за Косово и Метохију, како је истакао, ради анализе финансијских потреба српског становништва у покрајини како би се буџетска средства за Косово усмерила тамо где су најпотребнија и онима који су најугроженији, уз напомену да буџетска средства намењена за Косово нису тако мала.
Председник Владе Србије је обећао да ће доћи до побољшања и да ће средства добити они којима су најпотребнија у јужној српској покрајини.
Када је реч о пензијама, Цветковић је указао на то да је у протеклих неколико месеци буџет имао нешто веће приходе и захваљујући томе биће довољно средстава за повећање пензија до краја године.
Према његовим речима, у току је рад на ребалансу буџета и прве процене показују да ребалансом неће бити пробијени планирани макроекономски оквири за 2008. годину.
Показало се да је раст инфлације, који је већ премашио планираних 6,5 одсто за ову годину, допринео томе да приходи државне касе буду већи од планираног, објаснио је он и прецизирао да ће морати да се обезбеди приближно седам милијарди динара више сваког месеца за принадлежности пензионерима.
Председник Владе Србије је подсетио на то да се за пензије сваког месеца издваја 27 милијарди динара, од чега буџет Србије учествује са приближно једном трећином, уз напомену да уколико буду недостајала средства, у буџету још увек има новца који је преостао од прихода из приватизације.