Београд, 9. септембар 2008. године – Народна скупштина Републике Србије усвојила је данас Закон о потврђивању Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, као и Закон о потврђивању Прелазног трговинског споразума са ЕУ.
|
Фото: Танјуг |
За потврђивање Споразума о стабилизацији и придруживању гласало је 140 посланика, а 28 је било против од укупно 168 посланика, при чему посланици СРС нису учествовали у гласању.
Саставни део Закона постао је амандман Српске радикалне странке којим се потврђује територијални интегритет Србије.
Тим амандманом као други члан закона увршћена је одредба која прецизира да Србија, као правни следбеник СРЈ, одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању разуме као потврду да Споразум не угрожава територијални интегритет Србије, а посебно статус покрајине Косово и Метохија као саставног дела Србије, што је гарантовано Резолуцијом 1244 СБ УН.
Такође, Скупштина Србије усвојила је и Закон о потврђивању Споразума између Владе Републике Србије и Руске Федерације о сарадњи у области нафтне и гасне привреде.
За потврђивање енергетског споразума гласало је 214 посланика, против су била 22, а један посланик није гласао, од укупно 237 посланика.
Енергетски споразум са Русијом предвиђа изградњу гасовода кроз Србију и продају Нафтне индустије Србије руском "Гаспрому".
За реализацију споразума надлежни су Министарство индустрије и енергетике Русије и Министарство рударства и енергетике Србије. Споразум ће важити 30 година, а по истеку тог периода споразум се аутоматски продужава за пет година уколико ниједна страна не најави раскид уговора девет месеци пре истека.
Посланици Скупштине Србије усвојили су данас већином гласова и 11 закона о потврђивању међународних финансијских споразума и уговора, укупне вредности од 286,5 милиона евра.
За ратификацију ових закона изјасниле су се странке владајуће већине и Либерално демократска партија, док посланици Српске радикалне странке, Демократске странке Србије и Нове Србије нису учествовали у гласању.
Реч је о 11 закона којима се потврђују кредити које би Србија требало да добије од Међународне банке за обнову и развој, Европске инвестиционе банке и Међународног удружења за развој.
Споразуми се односе на реформу пољопривреде, за коју Србија треба да добије 12,5 милиона евра, затим за регионални развој Бора 6,6 милиона евра, за развој Бора 24,3 милиона евра, санацију београдског моста Газела 33 милиона евра, реконструкцију путева и мостова 33 милиона и реконструкцију саобраћајница 36,8 милиона евра.
За додатно финансирање енергетске ефикасности Србија би требало да добије 13,3 милиона евра и за рехабилитацију система за наводњавање и одводњавање 36,8 милиона, а за реконструкцију клиничких центара 80 милиона евра.
Потврђивањем ових финансијских споразума, Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ, као и енергетског споразума са Русијом парламент је завршио четврту ванредну седницу.