Неопходно регулисање слободе изражавања на интернету
Београд, 8. септембар 2008. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво у Влади Републике Србије Јасна Матић изјавила је данас да је један од приоритета овог министарства подршка и регулисање слободе изражавања на интернету.
Матић је на отварању дводневне конференције о регулисању слободе изражавања на интернету, која се одржава на Факултету политичких наука у Београду, истакла да је у тој области потребно што пре ускладити законе са стандардима Европске уније.
Према њеним речима, у току је израда закона о електронским комуникацијама, која ће трајати приближно годину дана, а поставиће камен темељац за регулисање свих нових медија у Србији.
Помоћник министра за телекомуникације Јелена Сурчулија навела је да је разлог одржавања овог скупа размена искустава у приступима регулисању слободе изражавања на интернету у Европи и у свету, као и хармонизација нашег законодавства у тој области са стандардима ЕУ.
Декан Факултета политичких наука Милан Подунавац оценио је да је конференција од изузетног значаја јер је друштво у Србији ушло у процес демократске консолидације са негативним наслеђем рата, комунистичког режима и постдиктатуре, што је ограничавајући фактор јавне и медијске сфере.
Подунавац је изразио очекивање да ће овај скуп дати додатан допринос јачању индивидуалне слободе и њене заштите, да ће обезбедити додатну плурализацију јавне сфере и јачање грађанске врлине, као и партиципацију грађана у јавним пословима.
Специјални представник Генералног секретара Савета Европе у Србији Константин Јерокостопулос указао је на опасности слободног изражавања на интернету, као што су дечја порнографија, тероризам и злоупотреба информација.
Према његовим речима, Савет Европе ће помоћи Србији да усклади своје законе о електронским комуникацијама са законодавством ЕУ.
Организатор дводневне конференцији је Програм за упоредно медијско право и политику Универзитета у Оксфорду.
Конференцију, на којој ће учествовати више од 50 експерата у области права медија и интернета из земље и иностранства, подржали су Савет Европе, УСАИД, Амбасада Велике Британије у Београду и Факултет политичких наука Универзитета у Београду.