Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Закони о заштити државне границе и о странцима веома значајни за националну безбедност

Закони о заштити државне границе и о странцима веома значајни за националну безбедност

Београд, 4. септембар 2008. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да су предлози закона о заштити државне границе и о странцима вишеструко значајни за националну безбедност и приближавање Србије белој шенгенској листи.



Фото: Фонет
Дачић је на конференцији за новинаре, одржаној после седнице Владе, рекао да су предлози закона које је Влада усвојила на данашњој седници, а који због своје сложености треба да почну да се примењују од 1. априла наредне године, израђени по високим светским стандардима.

Он је објаснио да се вишеструки значај тих правних аката огледа у изградњи савременог законског оквира Србије, као и у унапређењу владавине права и укупне националне безбедности.

Предлогом закона о заштити државне границе практично се остварују најважнији принципи такозваног интегрисаног управљања границом, а то значи отворену границу за слободан проток људи и робе и затворену границу за све видове криминалних и других видова нелегалних активности, прецизирао је Дачић.

Према његовим речима, у тај правни акт унете су бројне новине које ће омогућити његово ефикасно спровођење, висок стандард граничне контроле и брзу сарадњу свих државних органа.

Влада је настојала да олакша слободан проток људи и привредних активности, указао је он и као пример навео категорију привремених граничних прелаза који би се отварали по једноставнијој процедури, чиме би се задовољиле потребе локалног становништва да на најлакши начин дођу до имања која обрађују, а која се налазе на територији друге државе.

Дачић је нагласио да је веома значајно то што је овим законом од Војске Србије трајно преузето обезбеђивања државне границе, чиме се постиже један од реформских циљева у процесу приближавања Европској унији, а то је демилитаризација границе.

Истовремено, он је оценио да ће усвајањем Предлога закона о странцима Србија први пут самостално регулисати питања уласка, кретања и боравка страних држављана.

Тим правним актом, како је навео, уводи се систем виза који је усклађен са европским стандардима, и то у четири категорије – издавање аеродромске транзитне визе (виза А), транзитне визе (виза Б), визе за краћи боравак (виза Ц) и визе за привремени боравак (виза Д).

Према његовим речима, овим документом утврђени су и услови за улазак и боравак странаца у Србији са или без визе до 90 дана, као и услови за добијање привременог боравка.

Влада може донети одлуку о томе да држављани одређених земаља могу улазити у Србију и са важећом личном картом, односно другом исправом којом може да се утврди идентитет и држављанство, навео је Дачић.

Он је истакао да ће то створити правне претпоставке за даље унапређење билатералних односа са пријатељским државама и изразио наду да ће у будућности нашим грађанима бити знатно лакше да путују у друге државе.

Дачић је оценио да ће примена два поменута закона значајно утицати и на смањење ризика од илегалних миграција и прекограничног криминала, уз напомену да ови документи представљају један од најзначајнијих корака ка укидању виза за наше грађане.

Истовремено, он је подсетио на то да је припремљен извештај о стању у областима кључним за укидање виза у складу са мапом пута за укидање виза који је усвојила Европска унија – такозвани извештај о спремности.

Према његовим речима, тај извештај ће у најскорије време бити упућен Европској комисији како би се на јесен наставило са интензивним дијалогом који Србију води ка белој шенген листи.

Стављање Србије на белу шенген листу свакако је приоритет у раду Владе и надам се да ће се ови предлози закона у најскорије време наћи на дневном реду парламента, навео је Дачић.

Он је најавио да ће Министарство унутрашњих послова 18. септембра потписати споразум о сарадњи са Европском полицијом (ЕУРОПОЛ), чиме ће бити испуњен још један од услова за укидање виза за грађане Србије.

Такође, Дачић је рекао да ће након завршетка истраге о дешавањима за време и после митинга Српске радикалне странке бити обавештени истражни судија, Одбор за обрану и безбедност Скупштине Србије и народни посланици.

Он је указао на то да је као министар унутрашњих послова дао налог да полиција, осим у случају напада на њу, не употребљава силу приликом окупљања и протеста грађана због хапшења Радована Караџића.

Дачић је напоменуо да је наложио и формирање осмочлане радне групе која ће испитати све околности које су довеле до повређивања грађана и полицајаца после поменутог скупа, и додао да је обавестио Скупштину Србије да ће ова радна група до краја седмице обавестити парламент о резултатима рада.

Заштитићу сваког полицајца који је био жртва напада оних који нису имали намеру да изражавају незадовољство, већ да нападају полицију, али ћу исто тако санкционисати свако понашање које је ван полицијских овлашћења, нагласио је он и поновио да се о свему мора обавити пуна истрага.

На скупу који је 29. јула организовала Српска радикална странка повређено је 58 полицајаца и 24 грађана.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs