Београд, 3. септембар 2008. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић рекао је да је неопходно извршити промене у нашем изборном систему, које укључују и потпуно другачији приступ када су у питању органи за спровођење избора.
|
|
Милан Марковић |
|
Фото: Блиц |
|
Марковић је у интервјуу за дневни лист "Блиц" истакао да је потребно да Републичка изборна комисија (РИК) буде независан и високостручан орган.
Мандат мора да буде далеко дужи од мандата Скупштине, која ће бирати чланове РИК-а, при чему процедура кандидовања мора да онемогући утицај политичких странака, рекао је он и додао да би РИК требало да буде орган са сталном службом, као и да чланови ове институције имају професионални, стални ангажман.
Министар је указао на то да је тешко изнети процену о оптималном броју државних службеника без одговарајућих анализа и да ћемо стога приступити функционалним анализама које треба да дају одговор на питања који органи државне управе треба да постоје, које послове обављају и колико извршилаца треба на тим пословима.
То је веома обиман и сложен посао и не треба очекивати финализацију у року краћем од четири године, нагласио је Марковић.
Он је додао да у укупној јавној потрошњи државни службеници учествују тек са око један одсто, и кључно је питање да ли ће у будућности државна управа моћи да одговори потребама друштва.
Марковић је навео и да Министарство ради на изменама Закона о државним службеницима, којима се предвиђа могућност најстроже санкције уколико заштитник грађана изрази незадовољство сарадњом одређеног државног службеника.
Према његовим речима, Министарство за државну управу и локалну самоуправу ће вршити снажан притисак да се државна управа професионализује и да се након тога може рећи да је систем деполитизоване управе који је предвиђен законом успостављен.
То ће се десити до краја 2009. године, уколико не дође до превремених избора, јер су они и до сада ометали завршетак тог процеса због немогућности Владе којој је престао мандат да поставља државне службенике на положаје, нагласио је Марковић.
Говорећи о могућој промени Закона о локалним изборима, министар је истакао да закони из области локалне самоуправе од свих досадашњих имају најстрожа правила и најкраће рокове за конституисање органа у нашем правном систему.
Он је додао и да се залаже за измене изборног система, као и да се при томе напусти чист пропорционални систем.
Према његовим речима, предлог је да се направи комбиновани систем у којем ће грађани тачно знати ко је кандидат. То ће натерати и политичке странке да кандидују најквалитетније људе.
Грађани ће након избора знати име и презиме свог представника у локалном парламенту, сви делови општине ће бити заступљени, а најважније је да ће се повећати квалитет локалне политике јер ће од квалитета кандидата зависити успех странке на изборима. Дакле, нема скривања иза имена лидера или странке, нити странка може да кандидује баш свакога, закључио је Марковић.