Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Признање једнострано проглашене независности Косова изазвало “домино ефекат”

Признање једнострано проглашене независности Косова изазвало “домино ефекат”

Београд, 28. август 2008. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да је признање једнострано проглашене независности Косова и Метохије изазвало “домино ефекат”, као и то да ће Србија поводом руског признања грузијских отцепљених области Абхазије и Јужне Осетије повлачити кораке у свом најбољем интересу.

Цветковић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика", који ће у целини бити објављен у недељу, 31. августа, навео да је став Владе Србије о Косову и Метохији познат и да остаје непромењен.

Ми смо својевремено упозоравали да признање једнострано проглашене независности Косова може да изазове “домино ефекат”. Нажалост, то се сада и догађа, указао је он.

На питање како ће се руско признавање независности Јужне Осетије и Абхазије одразити на нашу ситуацију у вези са Косовом и Метохијом, председник Владе је рекао да се ситуација у тим областима пажљиво прати и да ће Србија повлачити кораке који су у нашем најбољем интересу, уз напомену да очекујемо да ситуација неће негативно утицати на нас.

Упитан да ли принципијелно залагање Србије за поштовање територијалног интегритета и суверенитета држава, које је истакнуто и пре два дана пошто је Русија признала Јужну Осетију и Абхазију, може да утиче на подршку коју је та земља до сада давала Србији у борби за очување Косова и Метохије, Цветковић је одговорио да ће Русија остати и даље при том ставу.

Он је поводом реконфигурације УНМИК-а подсетио на то да је званичан став Србије да је долазак Еулекса без одговарајуће резолуције УН и без наше сагласности нелегалан и неприхватљив.

Ми имамо великих интереса на Косову, имамо људе који тамо живе и очекујемо да се још неки врате, и морамо да побољшамо живот у јужној покрајини за све оне грађане за које смо одговорни, нагласио је председник Владе.

Цветковић је објаснио да је разлог због којег Србија мора да учествује у реконфигурацији УНМИК-а, односно у постављању Еулекса, тај што жели да буде део заједничке приче.

У досадашњој поставци Еулекса нисмо били укључени у довољној мери, били су то више технички контакти, али ми и даље стављамо акценат на то да желимо да се укључимо. И не само да се укључимо, него да и то што се будемо договорили на крају буде преточено у резолуцију коју ће потврдити Савет безбедности, указао је председник Владе.

Он је такође најавио да ће Влада Србије наставити да инсистира да се Еулекс стационира на Космету на основу одлуке Савета безбедности УН.

Према његовим речима, Србија није добила услов да мора да призна једнострано проглашену независност Космета зарад уласка у ЕУ.

Став Владе Србије и врха државе је да у случају да признавање Косова буде услов за улазак у ЕУ, ми ћемо изабрати Косово. Ми нећемо напустити Косово. То је наша порука, истакао је Цветковић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs