Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Апел дијаспори да улаже у Србију

Апел дијаспори да улаже у Србију

Београд, 25. август 2008. године – Министар за дијаспору у Влади Републике Србије Срђан Срећковић изјавио је данас да Министарство за дијаспору ради на састављању листе предузећа у која би бизнисмени из дијаспоре могли да инвестирају свој новац.

Срђан Срећковић
Срећковић је у интервјуу за агенцију Фонет навео да апелује на људе из дијаспоре да улажу у Србију будући да сви показатељи говоре да је српска привреда у порасту.

Апелујем такође и на моје колеге из државне администрације и локалне самоуправе да поједноставе бирократску процедуру за покретање бизниса, нагласио је он.

На питање због чега успешни људи који живе и раде у иностранству нису у већој мери заинтересовани за улагања у српску привреду, министар је одговорио да је то због неповољне инвестиционе климе у претходном периоду, као и због високог ризика улагања.

Стара дијаспора углавном улаже новац у регионе и општине из којих потиче, и та помоћ је драгоцена иако је ограничена, оценио је Срећковић.

Према његовим речима, као надлежни министар радиће на томе да поверење у државу буде обновљено.

Истовремено, он је истакао и да око 5 милијарди долара сваке године стиже у Србију на основу девизних дознака из дијаспоре.

Срећковић је, позивајући се на податке Светске банке, прецизирао да новац који поштом из дијаспоре стиже у Србију чини чак 17,2 одсто бруто друштвеног производа.

Реч је о нерегистрованом капиталу, који углавном иде у потрошњу и значајно утиче на живот грађана. То је један од разлога зашто се у Србији живи боље него што показује званична статистика, објаснио је министар.

Као један од приоритета у свом ресору, он је навео привлачење младих људи који су током деведесетих отишли из земље да се врате и раде у Србији.

Нама је потребно 10 до 12 хиљада младих људи који ће доћи и запослити се у државном апарату и домаћим предузећима. Тим пре што ти људи сада знају европски начин пословања и живота, рекао је министар и додао да је око пола милиона младих отишло из Србије, а реч је углавном о успешним инжењерима, менаџерима и саветницима у многим јаким компанијама.

С једне стране, то је добро јер су ти људи најбољи амбасадори наше земље, али с друге стране, Србији су ти људи потребни, закључио је Срећковић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs