Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија против споразума УНМИК-а и Еулекса

Србија против споразума УНМИК-а и Еулекса

Прилужје, 19. август 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас у Прилужју у општини Вучитрн да се Србија противи било каквом споразуму УНМИК-а и Еулекса који је без одобрења Савета безбедности Уједињених нација.

Фото: Танјуг
Богдановић, који је у Прилужју присуствовао освећењу новоизграђеног Храма светог преображења Господњег, указао је на то да договор две мисије значи легализацију плана Мартија Ахтисарија који није прихваћен у УН, а одбијен је и у Београду.

Он је нагласио да Београд и косметски Срби не могу да прихвате споразуме УНМИК-а и Еулекса, као и то да је Србија спремна на конструктиван дијалог са представницима УНМИК-а, уз напомену да је то једини легитиман орган са којим можемо разговарати и решавати проблеме косметских Срба.

Истовремено, министар је навео да из Приштине долазе конфузне информације о потписаном техничком споразуму УНМИК-а и Еулекса.

Ми смо против споразума између УНМИК-а и Еулекса јер он нарушава Резолуцију 1244 Савета безбедности УН и међународно право, објаснио је Богдановић и додао да реконфигурацију УНМИК-а и споразум са Еулексом Влада Србије није прихватила.

Према његовим речима, сваки договор који иде мимо СБ УН за Србију је неприхватљив, а Београд ће поштовати све договоре постигнуте са УНМИК-ом.

Министар је рекао да Србији на предстојећој седници Генералне скупштине УН предстоји тешка борба за подршку захтеву да се о једнострано проглашеној независности Косова изјасни Међународни суд правде.

Он је изразио очекивање да ће иницијатива Србије наићи на добар одзив и да ће већина земаља у СБ УН подржати наш став, али да то неће бити лако.

Наша дипломатија чини све да наша иницијатива прође. Очекујемо повољан исход, као и то да све земље које су имале намеру да признају Космет као независну творевину устукну пред тим и сачекају одлуку Међународног суда правде, који ће, надам се, брзо реаговати, истакао је Богдановић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs