Београд/Њујорк, 15. август 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић данас је у седишту Уједињених нација у Њујорку предао предлог резолуције којим Србија тражи да Генерална скупштина УН од Међународног суда правде затражи саветодавно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова и Метохије.
Текст предлога резолуције, који је предат у званичну процедуру Генералне скупштине УН, гласи:
„Промишљајући о циљевима и принципима УН, имајући на уму функције и моћ у складу с Повељом УН, подсећамо да су 17. фебруара 2008. године привремене институције самоуправе Косова прогласиле независност од Републике Србије.
Свесни да су овај акт чланице УН различито примиле у односу на његову усаглашеност с постојећим међународним правним поретком, одлучујемо да се према члану 96 Повеље УН захтева од Међународног суда правде, позивајући се на члан 65 Статута Суда, да пружи саветодавно мишљење о следећем питању:
Да ли је једнострано проглашење независности од стране привремених институција самоуправе Косова у сагласности са међународним правом?“
Предајом предлога резолуције Србија је започела званичну процедуру у Генералној скупштини УН, чије редовно заседање почиње у септембру.
Јеремић је данас у интервјуу за агенцију Фонет изразио наду да ће наша земља добити већину у Генералној скупштини УН за своју иницијативу да се пред Међународним судом правде испита легалност једнострано проглашене независности покрајине, упркос отпорима најмоћнијих земаља које Београд излажу непринципијелним притисцима.
Ми верујемо да је међународно право на нашој страни и због тога желимо да се цео процес решавања статуса Косова пребаци на међународно-правни терен јер сматрамо да управо на том терену имамо најјачу аргументацију, објаснио је министар.
Према његовим речима, ова иницијатива представља једну од најважнијих акција Србије за очување њеног суверенитета и територијалног интегритета.
Политика Владе Србије према Косову је јасна. То је политика континуитета у односу на претходну владу. Ми ћемо учинити све да се правним, дипломатским и политичким средствима изборимо за очување суверенитета и територијалног интегритета наше земље, нагласио је Јеремић.
Он је оценио да ће бити изузетно тежак посао добити већину у Генералној скупштини УН на њеном заседању у септембру.
Прва битка, како је истакао, биће у Генералном комитету, који припрема дневни ред заседања и у којем је потребно да се обезбеди већина за стављање иницијативе Србије на дневни ред.
Неће бити лако, постоје жестоки отпори нашој резолуцији будући да јој се противе неке од најмоћнијих земаља света, указао је он и поручио да је позиција Србије принципијелна јер се мирним и дипломатским средствима бори за очување Косова у саставу Србије.
Ми нисмо посегли за употребом било какве силе, ми нисмо увели економске санкције сецесионистима у покрајини и тиме смо заслужили морално право да урадимо оно што би свакој земљи било дозвољено, а то је да се у оквиру међународних институција бори за своје националне интересе, нагласио је Јеремић.
На питање каква је његова процена – да ли би Србија добила већину да се на данашњи дан одржава заседање Генералне скупштине УН, он је одговорио да не жели да лицитира и спекулише с обзиром на то да се ради о сложеном процесу.
Генерална скупштина је најсложеније међународно тело и до последњег тренутка неће бити извесно какво ће бити гласање, оценио је Јеремић, уз напомену да Србија има јаке аргументе и да јој је наклоњена значајна већина у Уједињеним нацијама.
Ми ћемо учинити све да добијемо већину. Мислимо да се овом иницијативом боримо не само за очување наших националних интереса већ и за очување међународног правног института да земљи која жели да затражи мишљење Међународног суда правде то буде и омогућено, поручио је министар.
Он је указао на то да је текст предлога резолуције Србије изузетно кратак и да не садржи ниједан политички став, већ се у њему само констатује да су институције Косова прогласиле независност 17. фебруара.
Према његовим речима, Србија, позивајући се на основне документе Уједињених нација, поставља питање Међународном суду правде да ли је проглашење независности покрајине у складу са међународним правом.
Истовремено, Јеремић је напоменуо да је резолуција конципирана тако да земље чланице УН не буду у ситуацији да морају да се изјашњавају за или против политичког става Србије о статусу Косова.
Земље се јавно изјашњавају на Генералној скупштини, као и на Генералном комитету. Потребна је проста већина и ја се надам да ћемо је добити, навео је он и подсетио на то да Генералну скупштину чини 96 држава чланица УН.
Министар је оценио да је пред Србијом тежак посао и подсетио на то да се Генерална скупштина УН одржава у последњој недељи септембра и да ће сваки глас бити важан.
Према његовим речима, био би преседан уколико би Србија била спречена да упути питање Међународном суду правде због тога што би се, у том случају, први пут догодило да једна земља буде спречена да упути питање том суду.
Генерална скупштина се увек позитивно изјашњавала о таквим захтевима. Ја се надам да ће тако бити и овај пут, нагласио је Јеремић и додао да су државе које су признале Косово углавном против иницијативе Србије да се Међународни суд правде изјасни о проглашењу независности покрајине.
Он је истакао да међу земљама које су признале независност постоје, међутим, и оне који сматрају да не би требало спречити ниједну земљу да постави питање Међународном суду правде, уз оцену да су притисци на Србију непринципијелни јер се она држи међународног права и понаша се на одговоран начин.
Србија ниједним својим гестом, ниједним својим политичким кораком није угрозила мир и стабилност у региону и због тога имамо пуно морално право да инсистирамо на нашој иницијативи, закључио је Јеремић.