Београд, 14. август 2008. године – Министар заштите животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић најавио је данас да би у септембру Скупштина Србије требало да усвоји сет закона који ће допринети ефикаснијој заштити животне средине.
Дулић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, истакао да су у припреми још неки прописи из те области, и подсетио на то да је у протеклих шест месеци Министарство израдило шест закона које би у септембру републички парламент требало да усвоји.
Он је прецизирао да је реч о законима о управљању отпадом, о амбалажи и амбалажном отпаду, о заштити од јонизујућег зрачења, о нуклеарној сигурности, о заштити од нејонизујућих зрачења, као и закону о забрани развоја, производње, складиштења и употребе хемијског оружја и његовом уништавању.
Према његовим речима, у току је израда подзаконских аката, што значи да ће области отпада и рециклаже, као и заштите од зрачења, бити потпуно уређене и усклађене са важећом регулативом у Европској унији.
У наредна два месеца Влади ће на усвајање бити прослеђени нацрти закона о управљању хемикалијама и о биоцидима, док ће нацрти закона о заштити ваздуха, о заштити природе и о заштити и одрживом коришћењу рибљег фонда бити упућени Влади до краја ове године, навео је министар.
Истовремено, Дулић је најавио и израду закона о социјалним становима, уз напомену да би од марта наредне године требало да почне изградња социјалних станова, при чему је планирано да у Србији годишње буде изграђено од 5.000 до 7.000 таквих станова.
До краја ове године требало би да буде донет и закон о изградњи и планирању, истакао је он и указао на то да је сада потребно 270 дана за издавање дозвола за градњу, док би новим прописом тај рок био знатно скраћен, а сви потребни папири би се добијали на једном шалтеру.
Према његовим речима, поменутим документом би се предвидели изузетно кратки рокови за издавање неопходних дозвола за градњу стамбених кућа површине до 400 квадратних метара и сеоских кућа, док би за остале рок од 270 дана био скраћен за приближно 100 дана.
Такође, он је нагласио да у Министарству заштите животне средине и просторног планирања желе да се бесправна градња легализује, и прецизирао да је до сада у Србији легализовано само 15 одсто бесправно саграђених објеката.
У наредном периоду, како је истакао, Министарство ће финансирати израду просторних планова за средине где то још није урађено са циљем да се спрече илегална градња и корупција, а у плану је и израда закона о катастру.
Дулић је истовремено најавио и израду закона о грађевинском земљишту и закона о становању, уз оцену да би требало да буде омогућена одређена врста реституције власништва над грађевинским земљиштем.
Министар је такође рекао да је један од приоритета Министарства смањење загађења животне средине у Панчеву, Бору и Врбасу.
Он је указао на то да је обавеза великих загађивача да спроведу донете акционе планове за смањење загађења животне средине, као и решења републичке инспекције, при чему ће спровођење контролисати инспектори заштите животне средине.
Акциони план за побољшање стања животне средине израђен је за Рафинерију нафте Панчево, Петрохемију Панчево и Азотару Панчево, а у току је пројекат решавања загађења на јаловишту Кривељске реке у Бору и санација Великог бачког канала која би требало да буде завршена до наредне године, навео је Дулић.
Према његовим речима, у току је спровођење пројекта из области заштите животне средине из уговора Електропривреде Србије и ресорног министарства који се односи на реконструкцију електрофилтера, система за транспорт и депоновање пепела и одсумпоравање димних гасова.
Он је подсетио на то да је формиран Фонд за заштиту животне средине, који има за циљ поправљање стања животне средине у Србији, ублажавање последица људских активности и подстицање нове производње, која у потпуности поштује принципе чистих технологија и одрживог ресурса.
Од октобра ће све развијене земље које су заинтересоване да улажу у чисте технологије у Србији моћи да поднесу пројекте Националном телу за спровођење пројеката механизма чистог развоја Кјото протокола и студије случаја, рекао је министар и најавио да ће међу првима који ће улагати на овај начин у нашу земљу бити Немачка, Италија и Јапан.
Србија је, како је подсетио, у октобру 2007. године ратификовала Кјото протокол, који се односи на смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште, а овај међународни акт ступио је у нашој земљи на снагу у јануару ове године.
Истовремено, министар је истакао да се наставља изградња Авалског торња, а планирани рок за завршетак радова је април 2009. године.
Дулић је додао да ће Министарство у наредном периоду започети пројекат помоћи општинама Србије ради отклањања последица клизишта, као и пројекат за отклањање последица поплава у средњем Банату.