Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Сектор малих и средњих предузећа окосница развоја српске привреде

Сектор малих и средњих предузећа окосница развоја српске привреде

Београд, 13. август 2008. године – Државни секретар за регионални развој у Министарству економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Дејан Јовановић саопштио је данас да у Србији тренутно послује 318.745 предузећа, од чега су 102.042 привредна друштва и 216.703 предузетника.

Дејан Јовановић и Игор Бркановић

Јовановић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом представљања извештаја о малим и средњим предузећима (МСП) у Србији за 2007. годину, нагласио да је тај сектор окосница развоја српске привреде јер у њему ради две трећине запослених у Србији, који остварују 50 одсто извоза и 58,8 одсто профита.

Он је навео да у укупном броју предузећа сектор малих и средњих предузећа учествује са 99,7 одсто, уз напомену да је само у 2007. години број новооснованих МСП порастао за 30.000, док се обим њиховог промета увећао за 7,2 одсто.

Мала и средња предузећа су у прошлој години остварила извоз од 226 милијарди динара и увоз од 651 милијарду динара, прецизирао је Јовановић и додао да су истраживања показала велику развијеност предузетничког сектора у појединим окрузима у Републици.

Према његовим речима, неопходно је подстицати оснивање малих и средњих предузећа и предузетничких радњи равномерно на територији целе Србије јер су сада предузећа концентрисана у Београду, где их је 30 одсто, и у Јужнобанатском округу, где их је 10 одсто.

Смањење концентрације је значајно за равномерни развој Србије јер се са повећањем броја малих и средњих предузећа и предузетничких радњи смањује број незапослених и повећава животни стандард, објаснио је Јовановић и напоменуо да у Београду нето плате износе 38.000, а у Јужнобанатском округу 33.620 динара, што је изнад просека за Србију.

Он је такође указао на то да је неопходно повећати извозну активност малих и средњих предузећа, с обзиром на то су она учествовала у извозу са 43,9 одсто и са 60,9 одсто у увозу у Србију.

Тај сегмент привреде највише увози енергенте, аутомобиле и рачунарску опрему, а највише извози производе металне индустрије ниског степена обраде, навео је државни секретар и истакао да је потребно повећати извоз производа високог степена обраде и високе технологије.

Истовремено, Јовановић је најавио да би Србија до краја године требало да добије закон о регионалном развоју, и додао да је јавна расправа о предлогу тог документа планирана за другу половину септембра, а да закон може бити усвојен до краја године.

Према његовим речима, закон о регионалном развоју ће уредити ту област и дефинисати улогу и начин рада институција за регионални развој, као и фонда из којег ће се он финансирати.

Државни секретар је оценио да ће примена тог закона Србији омогућити да се припреми за коришћење структурних фондова и претприступних фондова Европске уније.

Помоћник министра економије и регионалног развоја Игор Бркановић је објаснио да је циљ ресорног министарства да уравнотежи развој малих и средњих предузећа у регионима Србије и да примени препоруке Европске комисије о развоју овог сектора.

Он је прецизирао да ту, између осталог, спадају и препоруке о даљем спровођењу политике развоја МСП, примена Повеље о МСП, јачање Савета за мала и средња предузећа и уклањање административних препреки за оснивање предузећа.

Такође, неке од препорука Европске комисије о развоју МСП су и пружање већег финансијског подстицаја за развој малих и средњих предузећа, али и стицање више знања и вештина предузетника, као и јачање њиховог контакта са образовним и универзитетским центрима, рекао је Бркановић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs