Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија неће одустати од тражења мишљења о легалности проглашења независности Косова

Србија неће одустати од тражења мишљења о легалности проглашења независности Косова

Београд, 8. август 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је да Србија неће одустати од намере да од Међународног суда правде затражи мишљење о легалности проглашења независности Косова и признања тог чина од стране неких земаља.

Ђелић је у интервјуу за данашње издање листа "Стандард" истакао да Србија неће одустати од те иницијативе и додао да на том случају показујемо да наша државна политика не може бити оспорена јер је мирољубива и ослања се на међународно право и дипломатију.

Он је нагласио да наша земља никада неће пристати да буде уцењивана Косовом зарад европских интеграција, иако Европска унија и нема намеру да Србију суочи са таквим условима.

Таква политика ЕУ не постоји нити је могућа, будући да Брисел није надлежан за признавање или непризнавање Косова, нити ЕУ која је подељена по том питању може формулисати јединствену политику која може бити нека форма услова, навео је потпредседник Владе.

Према његовим речима, Србија је сарадњом са Хашким трибуналом показала да поштује међународни правни поредак, али исто тако очекује да међународна заједница поштује право када је реч о Косову.

Ђелић је рекао да не очекује да ће иницијатива коју Србија намерава да покрене пред Генералном скупштином УН на било који начин утицати на примену Споразума о стабилизацији и придруживању са ЕУ.

Истовремено, он је изразио очекивање да ће Србија бити стављена на "белу шенгенску листу" до краја ове или у првој половини наредне године, али да блокада парламента од стране опозиције све то може довести у питање.

Србија би, како је оценио, статус кандидата за пријем у ЕУ могла да добије 15. децембра на последњем самиту ЕУ под председавањем Француске, или у првој половини 2009. године када ће Унији председавати Чешка.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs