Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > У цркви Светог Марка у Београду одржан парастос жртвама "Олује"

У цркви Светог Марка у Београду одржан парастос жртвама "Олује"

Београд, 4. август 2008. године – У цркви Светог Марка у Београду данас је служен парастос жртвама операције хрватских оружаних снага "Олуја", у којој је од 4. до 7. августа 1995. године извршено етничко чишћење Срба из западне Крајине.

Фото: Фонет
Помен су служили владика хвостански Атанасије Ракита и милешевски Филарет, уз саслужење свештенства цркве Светог Марка, а скупу су присуствовали потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић, председник Скупштине града Београда Бранислав Белић, принц Александар Други Карађорђевић и принцеза Катарина.

Парастосу су присуствовали и представници Удружења погинулих и несталих у Хрватској и Крајини, Удружења породица несталих и отетих с Косова и Метохије, као и представници Владе Републике Српске Крајине у изгнанству.

Владика Атанасије Ракита је у беседи истакао да је у "Олуји" почињено највеће етничко чишћење у Европи након Другог светског рата, у коме је погинуло и нестало приближно 2.000 Срба, док је са вековних огњишта изгнано њих 250.000, а 1.110 српских села уништено.

Он је навео да изгнани из Хрватске пре 13 година покушавају да изграде нови живот у Србији, док многи безуспешно настоје да се врате, будући да им хрватска држава није обезбедила услове за повратак.

Према његовим речима, посебно забрињава чињеница да се ни 13 година након "Олује" не чује реч кајања за злочине почињене над Србима, нити реч осуде оних који су починили злочин против мира.

Председник Комисије за нестала лица Владе Србије Вељко Одаловић изјавио је у обраћању новинарима испред цркве Светог Марка да се више од 2.000 Срба још воде као нестали у Хрватској и нагласио да је недопустиво да процес ексхумације и идентификације иде тако споро.

Одаловић је указао на то да је успоравање процеса ексхумације и идентификације лоша порука и најавио да ће на Међународни дан несталих, 30. августа, бити затражено убрзање тог процеса.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs