Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Србија мора бити спремна за улазак у ЕУ до 2012. године

Србија мора бити спремна за улазак у ЕУ до 2012. године

Београд, 2. август 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије задужен за европске интеграције Божидар Ђелић оценио је да Србија мора бити потпуно спремна за улазак у Европску унију до краја 2012. године како би могла да постане члан 2014. године.

Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Данас" навео да би нам улазак у ЕУ 2014. године омогућио да уђемо директно у Европски парламент, јер је реч о изборној години током које је предвиђено да ступе на снагу све институционалне новине Лисабонског споразума.

Према његовим речима, 2014. година је реална могућност, јер искуство показује да од окончања преговора до уласка у ЕУ прође година или две различитих процедура.

Ђелић је рекао да су европске интеграције и решење питања Косова и Метохије два одвојена процеса које не треба везивати, али да је међународно право јединствено, па да Србија има право да га међународна заједница поштује у случају Космета, ако се од ње тражи да га поштује у случају Хага.

Потпредседник Владе сматра да извештај Сержа Брамерца који се очекује после његове посете Београду неће бити негативан, а да ће Холандија и Белгија одблокирати ратификацију Споразума о стабилизацији и придруживању.

Он је изразио очекивање да ће се на следећем министарском састанку, 15. септембра уважити мишљење Брамерца и почети примена тог споразума, која је неопходна да бисмо могли да дођемо до следеће тачке, односно статуса кандидата.

Србија очекује статус кандидата до краја године, истакао је Ђелић и додао да је могуће одлагање које је помињао и премијер Мирко Цветковић, али да оно неће бити велико.

Према његовим речима, блокада рада Скупштине Србије је ниподаштавање демократије и покушај накнадног прекрајања народне воље, а уколико се не отклони, она може довести до негативног годишњег извештаја Комисије у новембру и компликација око статуса кандидата.

Ђелић сматра да ће грађани подржати промене које ће довести до ефикаснијег рада парламента, попут промене Пословника, јачања његовог капацитета и примеренијег преноса његовог рада.

Потпредседник Владе је подсетио на то да је рок за важење старих пасоша продужен до краја 2009. године, и додао да грађани с тим пасошима неће моћи да путују у Европу без визе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs