Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Реформа примарне здравствене заштите приоритет Министарства здравља

Реформа примарне здравствене заштите приоритет Министарства здравља

Мокра Гора, 30. јул 2008. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Томислав Стантић изјавио је данас на Мокрој Гори да реформа здравственог система подразумева реформу примарне здравствене заштите, која је један од приоритета овог министарства.

Стантић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом радног састанка у оквиру заједничког пројекта Министарства здравља и Канадске агенције за међународни развој, рекао да реформа примарне здравствене заштите обухвата модернизацију информационог система, увођење електронских картона, акредитацију установа, лиценцирање и обуку здравствених радника.

Он је прецизирао да реформа укључује и увођење капитације, односно плаћања лекара и здравствених установа тако што они добијају унапред одређени фиксни износ средстава за сваког пацијента који се регистровао код њих.

Према његовим речима, Србија је у оквиру примарне здравствене заштите као програмске циљеве идентификовала превенцију и контролу хроничних незаразних обољења, превенцију и скрининг програме за рак грлића материце, као и превенцију ХИВ-а.

Стантић је оценио да је ефикасан систем примарне здравствене заштите сложен и динамичан и да се прилагођава здравственим потребама становништва, уз подсећање на то да су превентивни центри до сада уведени у 25 домова здравља у Србији.

Директор пројекта "Политика примарне здравствене заштите на Балкану" Орвил Адамс објаснио је да је у процесу унапређења примарне здравствене заштите потребна међусобна сарадња домова здравља.

Радном састанку на Мокрој Гори присуствују и директори и представници запослених из 12 домова здравља који су укључени у пројекат, представници локалних самоуправа и различитих удружења корисника здравствених услуга.

У поменути пројекат укључени су домови здравља у Краљеву, Зајечару, Крагујевцу, Старом Граду, Бачкој Тополи, Дољевцу, Обреновцу, Ужицу, Сечњу, Нишу, Новом Саду, као и приватни Дом здравља Визим.

Како се здравствене потребе становништва мењају, већи акценат ставља се на превентивне услуге и промоцију здравља, као и на установљавање специфичних радних јединица у оквиру домова здравља које би подржавале ове активности.

Овакви састанци омогућавају да се домови здравља на најбољи начин прилагоде и пруже квалитетне услуге, при чему је улога медија од великог значаја у јачању система превенције у Србији.

Циљ пројекта "Политика примарне здравствене заштите на Балкану" јесте пружање помоћи реформи здравствене политике у Србији кроз унапређење способности за спровођење њених мера како би се подржала ефикасна и делотворна примарна здравствена заштита.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs