Београд, 30. јул 2008. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић изјавио је данас да предлог да се новинари посебно заштите и да добију статус службених лица мора што хитније да се нађе пред Скупштином Србије.
Чиплић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије поводом пројекта "Декада Рома", објаснио да идеја да новинаре треба заштитити озакоњавањем њиховог статуса као службених лица сваког дана добија аргументацију и да је то идеја која мора што хитније да се нађе пред парламентом.
Он је указао на то да ће бити мање ризика за новинаре када напад на њих постане кривично дело за које је запрећена већа казна и за које се одговара по посебним прописима, и најавио да ће Министарство за људска и мањинска права што пре припремити текст тог закона.
Истовремено, министар је истакао да је председавање "Декади инклузије Рома 2005–2015" озбиљан задатак за Србију и прилика за допринос стварању заједничке европске политике у решавању ромских питања.
Он је навео да је овај пројекат од великог значаја за Србију и регион југоисточне Европе, и додао да је циљ пројекта смањивање неприхватљивих разлика између положаја Рома и осталог становништва, као и сузбијање дискриминације у образовању, здравству, становању и запошљавању.
Србија председава "Декади Рома" од 24. јуна ове године, при чему је преузела обавезу да до јуна наредне године спроведе договор садржан у Декларацији „Декаде Рома“, према коме су земље учеснице конференције у Будимпешти зацртале решавање приоритетних питања као што је становање, пресељење, јефтина градња и сузбијање дискриминације, прецизирао је Чиплић.
Министар је подсетио на то да је Србија председавање "Декади Рома" преузела пред изборе и да је то разлог кашњења у спровођењу програма, који ће кроз две недеље бити детаљно представљен и разрађен у Министарству за људска и мањинска права, а очекује се и подршка средстава јавног информисања.
Директор Секретаријата за спровођење националне стратегије Рома Љуан Кока оценио је да ће Србија бити добар домаћин земљама које учествују у спровођењу овог пројекта и да ће показати и у овом сегменту да је европски оријентисана земља.
Кока је нагласио да је становање Рома сложен проблем свих земаља централне и југоисточне Европе, где живи половина свих Рома света.
До сада су се у овај пројекат укључиле Црна Гора, Мађарска, Румунија, Македонија, Чешка, Словачка, Хрватска и Бугарска, а Србија ће у току свог председавања „Декади Рома“ позвати Турску, Грчку и Италију, као и друге заинтересоване земље да постану чланице.