Београд, 29. јул 2008. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изјавио је данас да ће ускоро бити усвојена стратегија одрживог повратка у покрајину која ће бити базирана на економском јачању српских средина.
 |
 |
 |
Горан Богдановић |
 |
Фото: Бета |
Богдановић је у интервјуу за агенцију Бета указао на то да је повратак до сада био минималан и стихијски, као и да морамо урадити све да он буде одржив, да повратници и Срби који су преживели и опстали од 1999. године економски ојачају.
Он је нагласио да је стога неопходно да се отворе нова радна места, активирају мала и средња предузећа и стимулишу фирме из Србије које желе да улажу у Косово и Метохију.
Веома је важно да се у јужној српској покрајини исправе злоупотребе приликом запошљавања, истакао је министар и додао да је у том циљу представницима локалне самоуправе већ саопштио да више нема запошљавања без конкурса.
Истовремено, Богдановић је најавио да ће локалним самоуправама врло брзо упутити захтев да се провере спискови запослених радника јер је неопходно знати ко су ти људи, да ли живе на Косову или не.
Према његовим речима, у покрајину само седам или осам одсто средстава долази из Министарства за Косово и Метохију, док остали део средстава обезбеђују министарства здравља, просвете, културе и финансија, па ће евентуалне неправилности бити заједнички утврђиване.
Он је оценио да је могуће да су постојале неправилности и додао да на то указује податак да се за Космет издваја приближно 500 милиона евра, док је буџет Владе Косова 670 милиона евра, од чега 470 милиона евра иде за инфраструктурне пројекте и Косовску електрокорпорацију (КЕК), а остатак за плате.
Косово не може бити партијско питање, не може се користити у дневнополитичке сврхе. Оно мора бити државно питање. Министарство ће учинити све да сарађује са свим представницима локалне самоуправе и организацијама које поштују Србију и сматрају је својом државом, нагласио је Богдановић.
Министар је изразио уверење да ће с временом и УНМИК схватити да може да сарађује само са легитимним представницима Срба изабраним на локалним изборима 11. маја.
Говорећи о изградњи водовода у мешовитом селу Суви До, који је довео до физичких сукоба локалних Срба и Албанаца, он је указао на то да је апсолутно неприхватљиво да се на северу Косова било шта ради без сагласности локалне самоуправе и представника општине Косовска Митровица.
Тим поводом замолио сам представнике УНМИК-а и КФОР-а да уложе максималне напоре и уз сагласност локалне самоуправе заврше пројекте, рекао је Богдановић и изразио очекивање да ће не само он већ и представници локалних Срба имати редовне контакте са УНМИК-ом јер је то у обостраном интересу.
Када је реч о обнови порушених манастира и цркава, он је навео да ће Министарство радити све што је у интересу Срба и осталих неалбанаца и подржати све пројекте значајне за Српску православну цркву (СПЦ) и њене вернике.
Не знам да ли ће се наставити сарадња са Саветом Европе који је финансирао реконструкцију великог броја цркава и манастира, али то зависи од Синода СПЦ-а, који је једини меродаван да донесе такву одлуку, објаснио је министар за Косово и Метохију.