Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Циљ Србије добијање статуса земље кандидата за улазак у ЕУ до краја године

Циљ Србије добијање статуса земље кандидата за улазак у ЕУ до краја године

Београд, 25. јул 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изразио је очекивање да ће министри спољних послова ЕУ одблокирати примену Споразума о стабилизацији и придруживању са Србијом на њиховом следећем састанку 15. септембра.

Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа „Глас јавности“ истакао да је важно да почне примена Прелазног споразума да бисмо се припремили за следећи корак, добијање статуса кандидата, уз напомену да су европске интеграције и решење питања Косова два одвојена процеса.

Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Добијање статуса кандидата за улазак у ЕУ:

– Србија има јасан циљ: добијање статуса земље кандидата до краја године. Премијер Мирко Цветковић је рекао да, уколико дође до померања рока, оно ће бити минимално. Комисија и земље чланице су по природи ствари опрезније. Наш циљ је крајње амбициозан, али могућ.

Предлог резолуције о континуитету државне политике у односу на Космет:

– Ставови Србије су познати. Никада нећемо признати Косово. Никада нећемо прихватити да будемо уцењени око Косова зарад уласка у ЕУ. Ту политику јасно потврђује шести параграф предложеног текста Резолуције о континуитету државне политике око Косова и Метохије. Та порука није упућена Бриселу, јер ЕУ нема никакве ингеренције око признавања држава, већ оним земљама које су, нажалост, признале такозвано Косово.

О порукама неких држава ЕУ да Србија са Косовом мора имати добросуседске односе:

– Србија ће бити извор стабилности на Балкану и развијати веома пријатељске односе са суседима. Али никада нећемо успоставити односе сами са собом. То веома добро знају наши европски партнери. Пошто им је стало до Србије у ЕУ, неће од нас тражити оно што је за нас неприхватљиво. То није питање симпатија, већ добро схваћених узајамних интереса.

О чланству Косова у ММФ-у и Светској банци:

– Србија је обезбедила да велики број земаља гласа против отпочињања процеса кандидатуре такозваног Косова у тим институцијама. Наше противљење ће бити гласније и ефикасније ако останемо у тим институцијама. Морамо наставити да јачамо Србију, као и њен дипломатски капацитет.

Да ли је могућ прилив страних инвестиција од три до пет милијарди евра у наредних неколико година:

– Ако брзо добијемо статус кандидата и економска ситуација на Западу се не погорша превише, то су цифре које су у потпуности могуће за Србију. Нас заправо очекује најјачи период развоја Србије у историји. Знам да ће то изгледати превише оптимистично за многе грађане, али видимо се на крају мандата ове владе и кроз десет година да то заједно потврдимо.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs