У првих пет месеци ове године девизни прилив од туризма 339 милиона долара
Београд, 10. јул 2008. године – Државни секретар за туризам у Министарству економије и регионалног развоја Владе Републике Србије Горан Петковић изјавио је данас да је у Србији за првих пет месеци ове године од туризма остварен девизни прилив од приближно 339 милиона долара, што је за 16 одсто више него у истом периоду прошле године.
Петковић је на конференцији за новинаре истакао да је повећан девизни прилив у туризму остварен пре свега захваљујући "Евросонгу" и промету у мају и додао да је у том периоду повећан и број ноћења за три одсто.
Повећање броја ноћења добар је показатељ јер то значи да се време боравка туриста у Србији мало продужава, оценио је Петковић и напоменуо да на томе треба посебно радити.
Према његовим речима, туристичка привреда је прошлу годину завршила са врло добрим перформансима, а такав је био и јануар ове године, док фебруар и март нису били добри месеци за туристичку привреду Србије.
Он је објаснио да је такав туристички промет у фебруару и марту био резултат политичких проблема у земљи, као и проблема у процени нивоа безбедности од стране страних влада и амбасада.
Државни секретар за туризам рекао је да се то посебно одразило на долазак страних гостију, тако да је Србија имала пад туристичке активности у та два месеца, док је април био релативно стагнантан.
"Евросонг" и манифестације које су уследиле, а за које је планирано да буду окосница раста туристичког промета у овој години, послужиле су да се изравнају губици које смо имали у првом кварталу године, истакао је Петковић.
Индекси су у марту и априлу били на нивоу од приближно 92 одсто резултата остварених у прошлој години, а сада је број долазака туриста у Србију на практично истом нивоу као и у првих пет месеци 2007. године, навео је Петковић.
Он је изразио очекивање да ће туристичка привреда Србије на основу кретања у њој и важних манифестација, као што су "Егзит", Гуча, "Бирфест" и нове манифестације, до краја ове године остварити промет већи од оног који је остварен 2007, а који је износио 531 милион долара.
Такође, Петковић је најавио да ће се од 25. до 27. јула у Голупцу одржати привредно-туристичка манифестација "Благо Србије – Сајам Дунава".
Према његовим речима, у оквиру сајма мале привреде предвиђени су, поред излагачког програма, и стручни скупови из области предузетништва, а у оквиру туристичког дела манифестације биће организовано етно-двориште са изложбом старих заната и такмичарским програмом "Златне руке Голупца," као и изложба традиционалне хране.
Државни секретар за туризам нагласио је да је ова манифестација комплексног карактера и да је јако важно да су у њој интегрисани производи руралног туризма, дунавског, речног и наутичког туризма, кућне радиности, старих заната и производа са села и из природе.
Ту имамо спој свих оних активности које у савременом животу тешко могу да опстану саме од себе, већ то могу само уз организовану и осмишљену помоћ различитих државних органа – од републике до општине, објаснио је Петковић.
Он је указао на то да те активности представљају значајну понуду за савременог туристу који жели да понекад осети дух старих времена, нечега заборављеног, егзотичног, нечег што источна Србија и доње Подунавље могу да понуде.
Председник општине Голубац Небојша Мијовић подсетио је на то да та општина припада групи неразвијених општина са скромним буџетом и истакао да су Влада и ресорна министарства препознали историјски и географски значај који Голубац има за Србију и њен развој у позитивном смеру.
Директор Туристичке организације „Голубац“ Татјана Милорадовић рекла је да је циљ одржавања те манифестације да се Голубац и доње Подунавље на прави начин представе Европи и привуку како стране туристе, тако и инвеститоре да искористе велике потенцијале које то подручје поседује.
Она је навела да је предвиђено да се на манифестацији одрже и такмичења у пецању и спремању рибље чорбе, као и спортска надметања – скијање на води, једрење и голубачки вишебој – а на копну стара чобанска игра попик – српски бејзбол и одбојка на плажи – као и музички програм и забавни програм за децу.