Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Приоритет Владе јачање економије и бржи привредни раст

Приоритет Владе јачање економије и бржи привредни раст

Београд, 9. јул 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да ће приоритет Владе бити јачање економије и бржи привредни раст, што ће се постићи већим инвестицијама у инфраструктуру и привлачењем директних страних инвестиција.

Динкић је на конференцији за новинаре посвећеној плановима нове Владе Србије у области економске политике и политике привредног развоја најавио да ће у саобраћај бити уложено пет милијарди евра, као и да ће се повећати инвестиције у енергетски сектор и телекомуникације.

Он је истакао да је Србији у наредним годинама потребно пет до осам милијарди долара директних страних инвестиција годишње, као и да ће наша земља уклањањем политичког ризика и добијањем кандидатуре за чланство у Европској унији постати атрактивнија за улагање.

Потпредседник Владе и министар економије поновио је да ће се у наредним годинама истовремено радити на изградњи неколико путних праваца, при чему ће приоритет број један бити завршетак изградње Коридора 10.

Динкић је објаснио да ће средства за изградњу бити обезбеђена из претприступних фондова ЕУ, који би требало да буду повећани са милијарду на три милијарде евра за следећих пет година, као и из приватизационих прихода, кредита међународних финансијских организација и емитовањем еврообвезница.

Он је најавио да ће у оквиру подстицаја развоја привреде на јесен бити усвојен пакет пореских закона који предвиђају смањење пореза на плате са 12 на 10 одсто и повећање неопорезивог дела плате са 5.000 на 8.000 динара.

Према његовим речима, биће уведена и прогресија у опорезивању богатих у циљу растерећења привреде, као и средњих и нижих слојева становништва.

Динкић је најавио и смањење царине на увоз аутомобила, која ће од почетка 2009. године бити смањена двоструко, док ће у 2010. години бити укинута.

Када је реч о плановима нове Владе који се односе на буџет, он је навео да већина земаља ЕУ има дефицит у буџету и да до краја године дефицит не би требало да пређе 0,5 одсто бруто друштвеног производа, а план је да дефицит сваке године буде мањи од три одсто БДП-а.

Динкић је саопштио да га је председник Владе Мирко Цветковић овластио да, као потпредседник Владе, усмерава и координира рад економских ресора, сарадњу с међународним финансијским институцијама и рад на инфраструктурним пројектима.

Он је објаснио да је овлашћен и да води процес реструктурирања и приватизације јавних предузећа, заједно с председником Владе, и да спроведе пројекат свеобухватне реформе прописа.

Истовремено, министар је најавио да ће почетком следеће недеље, на нивоу сарадника, бити интензивирани преговори о стратешком партнерству компанија „Застава“ и „Фијат“.

Динкић је указао на значај те инвестиције за град Крагујевац јер ће она, поред инвестиције у саму фабрику, обухватити и улагања у путну инфраструктуру и екологију.

Министар је рекао да је још један светски произвођач аутомобила изразио спремност да размотри производњу у Србији и додао да ће о томе бити вођени преговори у другој половини августа.

Према његовим речима, „Фијат“ ће бити један од првих корисника Уредбе која предвиђа поделу подстицајних средстава инвеститорима у области информатике, ауто-индустрије и електронике.

Они ће за инвестиције вредне више од 200 милиона евра и запошљавање 1.000 људи добити бесповратна средства до 25 одсто укупне инвестиције, као и бесплатно земљиште и комуналну инфраструктуру, прецизирао је Динкић.

Он је такође најавио да ће јавни позив за учешће у претквалификационом тендеру за Рударско-топионичарски басен (РТБ) „Бор“ бити објављен 11. јула у „Фајненшел тајмсу“ и у домаћим средствима информисања.

Министар је навео да ће 30. септембар бити крајњи рок до када ће се знати ко се пријавио и ко је заинтересован за РТБ "Бор", а у зависности од атрактивности пријављених кандидата ићи ће се на даље дефинисање модела стратешког партнерства са државом.

Према његовим речима, до краја јула биће расписани и други тендери, што се односи на "Прву петолетку" из Трстеника, за коју се тендер понавља, Метанолско-сирћетни комплекс "Кикинда", "Мостоградњу" из Београда, Генексове хотеле на Копаонику и ФАП из Прибоја.

Тендер за „Јат“ требало би да буде објављен до краја јула, а рок за подношење понуда биће до краја септембра ове године, рекао је Динкић и додао да би до краја овог месеца требало да буде изабран и саветник за иницијалну јавну понуду за "Телеком".

Он је навео да ће бити промењен модел приватизације "Галенике" и да ће се ићи на њену тендерску већинску приватизацију и најавио да би до краја октобра на аукцијама требало да буде понуђено 350 предузећа, а на тендерима 40 фирми.

Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја навео је да су се за највећи инвестициони пројекат у туризму Србије – изградњу туристичког комплекса на Старој планини у претквалификационом поступку – пријавила три веома озбиљна понуђача.

За тај пројекат пријавиле су се компаније из Немачке и Аустрије и домаћа компанија "Енергопројект", прецизирао је Динкић и најавио да ће приоритет Министарства економије у наредне четири године бити и модернизација бања, које неће бити приватизоване, већ ће се направити модел заједничког улагања.

Према његовим речима, тај модел предвиђа да паркови, извори и делови за рехабилитацију остану у државном власништву, док ће један део бања бити понуђен стратешким инвеститорима који ће изградити модерне базене и друге атрактивне садржаје.

Требало би да једна од првих бања која ће ући у процес заједничког улагања буде Бања Ковиљача, рекао је потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs