Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Блиски ставови Србије и Шпаније о питању Космета

Блиски ставови Србије и Шпаније о питању Космета

Београд/Мадрид, 7. јул 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је у Мадриду да ће нова влада бити спремна да сарађује и разговара са УН да би се пронашло адекватно решење за реконфигурацију цивилне мисије на Косову и Метохији, које би било прихватљиво за Србију и добило подршку у Савету безбедности УН.

Вук Јеремић и Мигел Анхел Моратинос
Фото: Фонет

Јеремић је после сусрета са шпанским министром спољних послова Мигелом Анхелом Моратиносом изјавио за агенцију Фонет да је Србија добила подршку Шпаније и уверавања да она неће мењати свој став и да нема намеру да призна једнострано проглашење независности Космета.

Он је рекао да је Моратиноса упознао са плановима Србије за одбрану суверенитета и територијалног интегритета свим политичким, дипломатским и правним средствима, а да Шпанија има идентичан став да, када је у питању реконфигурација УНМИК-а, свака промена цивилног присуства на терену мора добити адекватну подршку у Савету безбедности УН.

Србија и Шпанија имају изузетно блиска гледишта по том питању. Србија сматра да Европска унија има много шта да учини и допринесе у региону, као и у нашој јужној покрајини, нагласио је Јеремић.

Према његовим речима, наша земља поздравља спремност ЕУ да се ангажује у међународном цивилном присуству на Космету, али има чврст став да до реконфигурације мора доћи уз адекватну подршку у Савету безбедности.

Ми смо спремни да разговарамо са УН да видимо како бисмо могли доћи до адекватне реконфигурације која би подразумевала учешће ЕУ. Међутим, до тога не може доћи једнострано, указао је он.

Моратинос је истакао да је позиција Шпаније врло јасна, да само стабилност западног Балкана гарантује просперитет Србије и региона.

Оба министра оценила су билатералне односе између две земље као врло блиске, а Јеремић је нагласио да је Шпанија један од најснажнијих подржавалаца Србије на путу ка Европској унији.

Министар је шпанског колегу упознао и са амбицијом Србије да до краја године добије статус кандидата за пријем у ЕУ.

Јеремић је најавио да се може очекивати и да председник Србије Борис Тадић у најскоријој будућности посети Шпанију, а упућен је позив Моратиносу, шпанском краљу и премијеру да посете Србију.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs