За пројекте побољшања положаја инвалида 100 милиона динара
Београд, 1. јул 2008. године – Руководилац групе за нормативне послове у Сектору за заштиту особа са инвалидитетом Министарства рада и социјалне политике Јелена Котевић изјавила је данас да ће ово министарство у наредних девет месеци финансирати више од 100 пројеката за побољшање положаја особа са инвалидитетом.
Котевић је на конференцији за новинаре, посвећеној имплементацији Закона о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом, навела да вредност тих пројеката износи 100 милиона динара.
Она је указала на то да Србија до 2012. године треба да ратификује Конвенцију УН о правима особа са инвалидитетом, да усклади законе са текстом конвенције, као и да хармонизује прописе са прописима ЕУ.
Истовремено, Котевић је подсетила на то да је у последње две године, од када је усвојен поменути закон, процесуирано пет тужби, а окончана је једна у Шапцу у корист особе са инвалидитетом, где је тужено управо Министарство рада и социјалне политике.
На данашњој конференцији представљене су публикације о дискриминацији особа са инвалидитетом, о инвалидским организацијама и о доступности објеката у поседу органа јавне власти.
Аутор једне од тих публикација Предраг Вукасовић истакао је да је Закон о спречавању дискриминације људи са инвалидитетом усвојен пре две године и да није прошло довољно времена да би могле да буду изведене реалне оцене о његовој примени.
Вукасовић је указао на то да организације које се баве проблемима људи са инвалидитетом треба да се активирају по питању примене тог закона јер законе не спроводе само држава и њени органи.
Председник Удружења студената са хендикепом Љупка Михајловски је оценила да постоје одређени позитивни помаци у односу према особама са инвалидитетом, али и додала да су оне и даље суочене са високом дискриминацијом у друштву.
Координатор Центра за унапређивање правних студија Саша Гајин рекао је да је окончан једногодишњи циклус активности праћења имплементације Закона о спречавању дискриминације особа са инвалидитетом, који је први антидискриминациони закон у Србији.
Гајин је објаснио да су поменуте публикације настале као резултат праћења дискриминаторне праксе, уклањања архитектонских баријера, анализе положаја рада организација инвалида и правне заштите од дискриминације, односно подстицања инвалида да користе законску могућност да сами, као приватна лица, подносе захтеве за уклањање архитектонских баријера.