Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија ће лобирати да што мањи број земаља Африке призна независност Космета

Србија ће лобирати да што мањи број земаља Африке призна независност Космета

Шарм ел Шеик, 30. јун 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је да ће приликом данашњих сусрета са двадесетак афричких државника на самиту Афричке уније у Шарм ел Шеику представници Србије лобирати да што мање држава Африке призна једнострано проглашену независност Косова и Метохије.

Борис Тадић
Фото: Фонет
Јеремић, који заједно са председником Србије Борисом Тадићем учествује на поменутом самиту у Египту, навео је у изјави за Би-Би-Си да су у Африци до сада само три земље признале независност Космета.

Он је указао на то да ће Београд покушати да обезбеди да тај број не порасте или да бар знатно не порасте и поред тога што се врши велики притисак на афричке земље да признају независност Косова и Метохије.

Министар је истакао да су афричке државе свесне да би и њима могло да штети ако независност Космета буде признала већина земаља у међународној заједници јер би то био преседан који би могао да изазове то да територијални интегритет других земаља буде доведен у питање.

Према његовим речима, то је питање које умногоме брине земље афричког континента јер у Африци има много етничких покрета који желе виши степен аутономије, а у неким случајевима и независност од матичних држава.

Афричке земље су до сада, у великом броју случајева, чврсто биле против признавања једнострано проглашене независности јужне српске покрајине, а ми ћемо у разговорима покушати да учврстимо те земље у овом ставу, нагласио је министар.

Јеремић је најавио да ће представници Србије такође тражити подршку афричких земаља и за наредни корак који наша земља у дипломатској борби око Космета намерава да повуче.

Он је подсетио на то да Србија планира да у септембру Генералној скупштини УН предложи резолуцију којом би се од Међународног суда правде тражило да оцени да ли је проглашење независности Космета било у складу са међународним правом.

Према његовим речима, да би тај предлог Београда прошао, потребно је да за њега гласа већина од 192 земље чланице Уједињених нација, а гласови афричких држава могу да буду врло значајни.

Афричка унија има 53 члана и они су један од највећих гласачких блокова на Генералној скупштини УН, а да би наша резолуција, којом се упућује питање Међународном суду правде, у септембру прошла на седници Генералне скупштине, потребно је да добијемо већину гласова, објаснио је министар.

Пошто су 53 гласа у Африци, то је један од најважнијих разлога због чега је овај пут на самиту Афричке уније Србија заступљена на највишем нивоу, објаснио је Јеремић, уз напомену да наша земља иначе у тој унији има статус посматрача и на самитима је обично представља помоћник министра иностраних послова.

Министар је најавио да ће наставити да путује, лобира и убеђује владе широм света да у септембру, у Њујорку гласају за резолуцију коју ће предложити Србија.

Тадић је на овом самиту упутио позив чланицама Афричке уније да подрже поменуту резолуцију коју ће Србија поднети Генералној скупштини УН на заседању у септембру.

У име стварања перспективније и демократичније будућности за све оне који живе у нашој покрајини Косову, као и у остатку Србије и региона, тражим вашу подршку за резолуцију коју ћемо поднети Генералној скупштини УН у септембру, прецизирао је председник Србије.

Он је изразио захвалност афричким државама које нису признале једнострану независност Космета, уз оцену да су тиме показале своју приврженост принципима међународног права.

Свесни смо да сте саветовани да признате независност Косова и у име Републике Србије желим да изразим велику захвалност огромној већини вас због принципијалног става да то не учините, рекао је Тадић и истакао да њихова подршка суверенитету и територијалном интегритету Србије заиста заслужује захвалност.

Мотивисани дубоким поштовањем принципа међународног права, ви сте проучили стратешке последице једностраног проглашења независности Косова по систем УН. Сагледали сте косовски преседан и уочили његове потенцијалне последице – постојећи сукоби могли би ескалирати, замрзнути се поново распламсати и нови би могли планути, указао је председник Србије.

Тадић је упозорио на то да једнострано проглашење независности Космета представља озбиљну препреку на путу Србије и читавог региона ка Европској унији и да би, уколико проблем не буде решаван на прави начин, могло успорити или уназадити огроман напредак који је начињен на читавом западном Балкану.

Према његовим речима, Србија одбацује било какву употребу силе, у складу са својим ставом да се пронађе мирно решење за будући статус Космета и са вредностима ЕУ, којој тежи.

Ми ћемо, уместо тога, наставити да користимо сав свој дипломатски, политички и правни арсенал, нагласио је Тадић и подсетио на блиске и пријатељске везе бивше СФРЈ, чији је наследник Србија, са земљама афричког континента и изразио спремност наше државе да те везе у потпуности обнови.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs