Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Србија мора да настави да улаже у српске средине на Космету

Србија мора да настави да улаже у српске средине на Космету

Београд, 25. јун 2008. године – Шеф Економског тима за Косово и Метохију и југ Србије Ненад Поповић оценио је данас да је косовска економија одржива искључиво као интегрални део економије Србије.

Поповић је на радном доручку са новинарима, одржаном поводом издавања књиге "Отворено о економији Косова и Метохије", рекао да ће без поштовања правног поретка и економског опоравка Косово бити претња за стабилност региона у наредних 50 до 100 година.

Он је указао на то да јужна српска покрајина има одређене потенцијале, као што су енергетски сектор, велика налазишта лигнита, као и пољопривредне капацитете који ће на глобалном нивоу бити посебно важни у наредних 20 година.

Србија се не може одрећи капацитета у које је годинама улагала и који су и даље њено власништво, као што је Косовска електро-енергетска корпорација, нагласио је он и навео да ће наша земља повести и судске спорове како би заштитила своју имовину на Космету.

Шеф Економског тима је такође упозорио на то да инвестиције иду само тамо где је правна сигурност, а тога на Косову нема, као што нема ни елементарне безбедности.

Према његовим речима, истраживања су показала да је косовска привреда напредовала само када је била у интеграционим процесима са Србијом, при чему је осамдесетих година у покрајини било запослено приближно 250.000 људи, док је данас више од 60 одсто незапослених.

Поповић је оценио да ће посебан изазов бити то да се пронађе запослење за косовску популацију која је најмлађа у Европи, и додао да Србија мора да настави да улаже у српске средине на Косову и тако и економски одбрани своју територију.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs