Београд, 24. јун 2008. године – Директор Републичког завода за здравствено осигурање Србије (РЗЗО) Светлана Вукајловић најавила је данас да ће тај завод оболелима од дијабетеса који су на инсулинској терапији убудуће покривати трошкове рехабилитације у стационарним здравственим установама.
 |
Светлана Вукајловић, Небојша Лалић и директор специјалне болнице "Меркур" у Врњачкој Бањи Дејан Станојевић |
Фото: Танјуг |
Вукајловић је на конференцији за новинаре навела да је РЗЗО усвојио Правилник о медицинској рехабилитацији у стационарним здравственим установама, према којем приближно 60.000 пацијената који према евиденцији Завода примају инсулинску терапију имају право на стационарну рехабилитацију о трошку здравственог осигурања.
Она је прецизирала да је тим правилником предвиђено да деца до 18 година имају право да једном годишње буду упућена на рехабилитацију у Буковичку бању у трајању од 14 дана, као и на додатних 10 дана ради програма превенције евентуалних компликација.
Према њеним речима, особе старије од 18 година које болују од дијабетеса мелитуса, који се лечи инсулином, ради превенције компликација имају право на стационарну рехабилитацију у Специјалној болници "Меркур" у Врњачкој бањи једном у четири године у трајању од 10 дана.
На тај начин 15.000 одраслих пацијената годишње оствариће право на бањско лечење о трошку здравственог осигурања, објаснила је Вукајловић и додала да је РЗЗО закупио 400 кревета у "Меркуру" по цени од 2.340 динара дневно по пацијенту.
Она је навела да је новим правилником први пут предвиђено да деца са повећаном телесном тежином узраста од 12 до 18 година имају право на превентивну стационарну рехабилитацију у трајању од три недеље о трошку здравственог осигурања у Специјалној болници за болести штитне жлезде и болести метаболизма "Златибор“.
Према њеним речима, предлог за упућивање на рехабилитацију даје изабрани лекар педијатар, а упут оверава лекарска комисија РЗЗО.
Председник Републичке стручне комисије за шећерну болест Небојша Лалић рекао је да програм стационарне превентивне рехабилитације подразумева упознавање са дијабетесом кроз едукацију о правилној исхрани и начину примене терапије.
Он је указао на то да тај програм предвиђа и обуку за самоконтролу шећера у крви и урину, едукацију о примени нових поступака терапије лековима, као и едукацију о неопходним физичким активностима, а све у циљу успешне контроле дијабетеса и спречавања могућих компликација.