Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Само СБ УН може да одлучује о реконфигурацији УНМИК-а

Само СБ УН може да одлучује о реконфигурацији УНМИК-а

Београд/Њујорк, 20. јун 2008. године – Председник Републике Србије Борис Тадић изјавио је данас у Њујорку да само Савет безбедности УН може да донесе одлуку о реконфигурацији УНМИК-а и да је за Београд неприхватљив извештај генералног секретара Бан Кимуна о плановима за измене међународног присуства на Косову и Метохији.

Фото: Танјуг/РТС
Тадић је на седници Савета безбедности УН истакао да је СБ једина институција која има овлашћење да легитимно мења састав међународног присуства на Космету, као што то јасно дефинишу тачке 5 и 19 Резолуције 1244.

Према његовим речима, једино СБ може донети одлуку о реконфигурацији на коју се позива извештај и писмо генералног секретара које му је упућено.

Он је нагласио да Србија не може да прихвати извештај Бан Кимуна зато што сматра да правац деловања који се предлаже у том извештају не води до компромисног решења за будући статус Косова.

Све док се не заврши процес одређивања будућег статуса Косова који је предвиђен Резолуцијом 1244, међународна заједница предвођена УН мора да задржи своју централну улогу у очувању мира и стабилности на Косову и Метохији, поручио је председник Србије.

Тадић је подсетио на чињеницу да Резолуција 1244 Савета безбедности и Глава VII Повеље обавезују све државе чланице УН на то да поштују суверенитет и територијални интегритет наше земље.

Од 192 државе чланице светске организације велика већина и даље уважава те принципе и обавезе. У име Републике Србије, дозволите ми да изразим своју захвалност због њиховог поштовања међународног права и да јасно поновим приврженост своје земље тим принципима, рекао је Тадић.

Србија је спремна за суштински дијалог у оквиру Уједињених нација како би се дошло до задовољавајућег резултата, истакао је председник Републике и поновио став Србије да се једностраним проглашењем независности директно крши Повеља УН, Завршни акт из Хелсинкија, као и други основни принципи на којима почива међународни поредак.

Он је оценио да су одлуком неких земаља да признају независност Косова угрожени мир и стабилност на западном Балкану и да је за читаву деценију уназађен рад Савета безбедности на решавању косовског проблема.

Председник Србије указао је на то да је на тај начин створен амбијент у коме је међународни правни систем све нестабилнији, у коме свет постаје мање безбедан, а појављује се и опасност од непредвидивих ескалација криза у различитим деловима света.

Тадић је истакао да потенцијална штета и по светску организацију постаје све очигледнија јер су њени принципи доведени у питање, а то ће се лоше одразити и на њено деловање у будућности.

Према његовим речима, Србија је искључила употребу силе и потврдила је право да мирним, дипломатским и политичким средствима спречи да такозвано независно Косово постане део светске заједнице суверених држава.

Србија никада неће признати независност Косова. Наставићемо да радимо у правцу проналажења легалног пута којим се могу премостити разлике, приближити супротстављени ставови и пронаћи компромисно решење којим ће бити решен историјски сукоб Срба и Албанаца, нагласио је Тадић.

Поводом извештаја Бан Кимуна у којем се говори о појави нове реалности на Косову услед проглашења независности и ступања на снагу Устава Косова, Тадић је изразио забринутост због тога што извештај даје утисак прећутног прихватања кршења Резолуције 1244.

Председник Србије указао је на покушаје неких утицајних земаља да задовоље интересе једне етничке групе, и то управо оне која је кроз претњу насиљем тражила испуњење својих максималистичких захтева.

То није прихватљив начин за решавање проблема. Међународни мир и безбедност могу се учврстити само кроз дијалог, споразум и поштовање права, а никако наметањем решења, присилом и претњама, поручио је Тадић.

Он је изразио и забринутост због имплицитне промене става НАТО до кога је дошло пре неколико дана, за време последњег министарског састанка у Бриселу.

Иако је НАТО поново потврдио своју неутралност у погледу статуса и своју приврженост Резолуцији 1244, најављено је да ће КФОР преузети такозване нове задатке, рекао је Тадић.

Председник Србије је такође изразио забринутост због могућности да делови међународних снага на Косову помогну формирање и обуку нелегалне војске у покрајини.

Таквим кораком било би доведено у питање поверење између КФОР-а и свих етничких заједница у нашој јужној покрајини, посебно косовских Срба, нагласио је Тадић и додао да би се таквим погрешним потезом нарушило и дуго стварано поверење између КФОР-а и Војске Србије.

Он је истакао значај проналажења легалног пута за решавање питања Косова, пута који је прихватљив за заинтересоване стране и који ће усвојити Савет безбедности.

Само такав приступ може довести до одрживог решења које ће нам осигурати дугорочну стабилност и отворити економске перспективе које Европа 21. века може да обезбеди свим житељима Балкана, поручио је председник Србије.

Он је истовремено истакао да европске интеграције види као кључ будућег успеха Србије и поновио да је сада време за мир, економски развој и напредак.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs