Неопходно скратити процедуре за оснивање предузећа
Београд, 19. јун 2008. године – Директор Агенције за привредне регистре (АПР) Звонко Обрадовић изјавио је данас да је у Србији за оснивање предузећа потребно више од 20 дана, иако се регистрација у овој агенцији обави у просеку за три дана.
Према истраживању Шведског регистра о тренутним достигнућима у области регистрације привредних субјеката, којим је обухваћено више од 50 европских и ваневропских земаља и који је данас представљен на 11. годишњој конференцији Форума европских привредних регистара (European Commerce Registers’ Forum – ECRF), за регистрацију предузећа у Србији потребно је три дана у просеку, док је просек за 36 држава европских регистара који су учествовали у истраживању два дана.
Обрадовић је истакао да АПР региструје предузећа најчешће за мање од три дана, али да добијање пореског идентификационог броја и друге административне процедуре за оснивање фирме узимају много више времена, па се читава процедура продужава на више од 20 дана.
Он је подсетио на то да је, према Нацрту стратегије развоја привреде Србије из 2006. године, предвиђено да једношалтерски систем буде уведен ове године, али да тај процес успоравају политичке прилике у земљи.
Према његовим речима, за увођење једношалтерског система потребно је изменити неколико закона, који се односе на порески систем, при чему постоје услови за функционисање тог система у Србији зато што Пореска управа електронским путем размењује податке са Пензијским фондом.
АПР је спремна да примењује електронски потпис и омогући регистрацију предузећа електронским путем, али је проблем у томе што се електронски потпис и даље у потпуности не примењује у Србији, објаснио је директор АПР-а.
Обрадовић је указао на то да би потпуно увођење електронског система смањило трошкове не само оснивачима предузећа већ и Агенцији, која је прошле године обрадила 567.000 предмета и имала велике издатке за пошту и папир.
Истовремено, он је подсетио на то да Светска банка за све земље објављује податке у ком року је у њима могуће основати предузеће, што инвеститори прате, а капитал иде тамо где ће му бити олакшане све процедуре.
Обрадовић је оценио да је у Србији због тога неопходно што пре спровести такозвану "гиљотину прописа", односно што је могуће више поједноставити административне процедуре.
На дводневној конференцији, која је најважнији годишњи скуп Форума европских привредних регистара, учествоваће представници привредних регистара из 33 европске земље, Азије, Африке и Северне Америке, као и представници Светске банке, Савета страних инвеститора, Организације за економску сарадњу и развој и Европске банке за обнову и развој.