Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Представљен извештај о извршењу буџета за првих пет месеци ове године

Представљен извештај о извршењу буџета за првих пет месеци ове године

Београд, 12. јун 2008. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Мирко Цветковић поднео је на данашњој седници Владе извештај овог министарства о извршењу буџета за првих пет месеци ове године и пројекцију државне касе до краја године.



Мирко Цветковић и Зоран Лончар

Цветковић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, истакао да је анализа трошења буџета у првих пет месеци ове године показала да је буџет у највећој мери избалансиран, али да ће у делу буџета који обухвата плаћања ван редовних издатака доћи до дефицита, који ће износити између 30 и 35 милијарди динара.

Он је навео да је због тога ресорно министарство предложило начин да се обезбеде додатна средства за покриће тог дефицита, па је у припреми издавање хартија од вредности које ће се пласирати на домаће тржиште.

Задуживање државе по том основу биће неутрално са становишта јавног дуга, објаснио је министар и додао да ће до овог дефицита доћи због мањка приватизационих прихода у овој години.

Такође, Цветковић је рекао да се избалансираност буџета огледа пре свега у чињеници да су за првих пет месеци ове године, у текућем делу буџета, остварени приходи у износу од 253 милијарде динара, док су расходи износили 254 милијарде, а дефицит милијарду динара.

Ово показује, како је нагласио, да је буџет добро планиран и у том делу до краја године не би требало очекивати било какве проблеме. До краја године очекују се приватизациони приходи од приближно 12,7 милијарди динара и од депозита буџета 40,2 милијарде динара, али ће недостајати још 35 милијарди динара.

У извештају Министарства финансија наводи се да тих 35 милијарди динара треба обезбедити или из нових приватизација или од кредита код домаћих или страних банака, а препорука Министарства јесте да је приликом одлучивања неопходан став Владе Србије, с обзиром на то да је могуће ићи и на смањење неких издатака буџета како би се редуковала потреба за недостајућим средствима.

Неопходно је урадити и анализу новог задуживања буџета са аспекта рочности, трошкова тог задуживања, валуте задуживања, као и тржишта на коме ће се држава задужити (домаће или страно).

Према тој пројекцији, за финансирање планираног дефицита буџета од приближно 14,8 милијарди динара и за финансирање дела буџета који обухвата плаћања ван редовних издатака потребно је приближно 87,9 милијарди динара.

За првих пет месеци отплаћен је јавни дуг, обављене су докапитализације, дати буџетски кредити и финансирани додатни расходи из приватизације из претходних година у износу од 37,6 милијарди динара, што је финансирано примањима од приватизације из 2008. године и смањењем депозита државе у укупном износу од приближно 38,9 милијарди динара.

За првих пет месеци ове године буџетски приходи од приватизације износили су 5,7 милијарди динара, а нето депозити буџета смањени су за 33,2 милијарде динара, тако да су за период јануар–мај примања буџета по ова два основа износила 38,9 милијарди динара, а из њих су финансирани отплата јавног дуга и набавка финансијске имовине, укључујући и докапитализације.

У извештају је такође указано на то да приликом поређења са истим периодом претходне године треба имати у виду да је током првих шест месеци 2007. године на снази било привремено финансирање, које је практично задржало расходе на нивоу из 2006. године, и као резултат тога високе стопе раста у 2008. години у поређењу са одговарајућим месецом или периодом прошле године.

Највећи номинални раст расхода забележиле су субвенције од 121,1 одсто у односу на исти период претходне године, при чему је тај висок раст последица нижег издвајања за субвенције у истом периоду претходне године, које је било условљено ограничењима привременог финансирања.

Капитални расходи су за првих пет месеци ове године извршени у износу од приближно 4,2 милијарде динара, што је само 13,5 одсто плана за целу годину, а расходи за реализацију пројеката Националног инвестиционог плана извршени су 37 одсто у односу на планирани износ, према Закону о буџету.

Министар просвете Зоран Лончар навео је да су чланови Владе на самој седници добили материјал који говори о трошењу буџета за првих пет месеци ове године, и да због тога нису били у могућности да га детаљније анализирају.

Лончар је најавио да ће министри у Влади – за трговину и услуге Предраг Бубало и за инфраструктуру Велимир Илић, који су раније у јавности покренули питање трошења буџета у овој години, у наредних неколико дана обавестити јавност о ономе шта су прочитали у понуђеном извештају.

Говорећи о кадровским одлукама које је Влада донела на данашњој седници, он је рекао да су те одлуке донете прегласавањем и да министри из Демократске странке Србије и Нове Србије нису за њих гласали.

Министар је додао да су на седници именовани и чланови Управног одбора "Политике", и то редитељ Горан Марковић, професори Факултета политичких наука Слободан Марковић и Зоран Стојиљковић, председник Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт, сценариста Бранимир Димитријевић и Слободан Богуновић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs