У наредних месец дана инспекцијске контроле свих индустријских постројења у Србији
Врбас, 10. јун 2008. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Саша Драгин најавио је данас у Врбасу да ће у наредних месец дана бити обављане превентивне инспекцијске контроле свих индустријских постројења у Србији, која представљају опасност за животну средину.
Драгин је на конференцији за новинаре коју је одржао испред Индустрије меса „Карнекс“ АД из Врбаса после обављеног ванредног инспекцијског надзора упозорио на то да ће бити кажњени сви они који су на неадекватан начин решили проблем испуштања отпадних вода из својих фирми.
Не желимо да затварамо фирме и из тог разлога обавља се ова превентивна инспекцијска контрола јер је боље спречити него лечити, указао је министар.
Према његовим речима, загађивачи ће имати рок до краја године да обаве уградњу уређаја за примарно пречишћавање воде, а санкције за оне који не буду поштовали инструкције инспекцијских органа ићи ће од обуставе технолошког поступка, преко затварања фирми, до покретања кривичног поступка против одговорних лица.
Драгин је, обилазећи радове на магистралном колектору Кула–Врбас, који је део пројекта "Коначно решавање проблема загађења и чишћења Великог бачког канала", рекао да Министарство заштите животне средине заједно са локалним самоуправама Кулом и Врбасом, Фондом за капиталне инвестиције АП Војводина и предузећем "Воде Војводине" решава проблем загађења тог канала.
Он је подсетио на то да је проблем са Великим бачким каналом то што загађење траје већ 70 година.
Министар је истакао да индустријски капацитети морају да имају примарне пречистаче како би касније вода која излази из пречистача ишла у колектор који гради Министарство заштите животне средине.
Помоћник министра заштите животне средине Љиљана Станојевић прецизирала је да су највећи загађивачи у земљи млекаре, шећеране, кланице и хладњаче.
Она је нагласила да су сви објекти којима је прошле године био забрањен рад почели да сарађују јер су после тога или уградили потпуно нове системе за пречишћавање, или су обавили реконструкцију постојећих.
Тако су, према њеним речима, све неопходне мере спровеле фабрика "Венус", хладњача "Џервин", фабрика за прераду млека "Џерси" и кланица "Стоко импекс".