Београд, 6. јун 2008. године – Директор полиције Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Милорад Вељовић отворио је данас у Београду дводневну Годишњу скупштину Међународне организације за превенцију акцидената у друмском саобраћају.
 |
 |
Милорад Вељовић |
 |
Фото: Танјуг |
 |
Вељовић је, поздрављајући присутне у име министра унутрашњих послова Драгана Јочића, истакао да је циљ скупштине размена искустава како би се смањио број незгода на националном и глобалном плану.
Он је навео да је саобраћајна полиција свесна одговорности коју има у очувању безбедности на нашим друмовима и указао на неопходност заједничког деловања полиције, грађана, државних органа и организација у смањењу броја саобраћајних несрећа.
Вељовић је такође објаснио да је уз јачање капацитета полиције у техничком погледу неопходна и сарадња са учесницима у саобраћају и, као добар пример те сарадње, навео активности саобраћајне полиције са децом у основним школама и њиховим родитељима.
Министар за инфраструктуру у Влади Србије Велимир Илић оценио је да је Србија учинила све што је могла како би поправила постојећу и изградила нову путну инфраструктуру, и подсетио на то да је наша земља током бомбардовања 1999. године претрпела велика оштећења на друмовима.
Илић је нагласио да је домаће законодавство из области безбедности у саобраћају прилагођено европским прописима, при чему су нови закон израдили Министарство за инфраструктуру и Министарство унутрашњих послова.
Према његовим речима, изградњом обилазнице око Београда, али и око других места у Србији, било би омогућено измештање саобраћаја из градских зона, чиме би били створени много бољи услови за несметану вожњу и безбедност.
Председник Међународне организације за превенцију акцидената у друмском саобраћају Јуп Гус указао је на неопходност заједничког деловања свих који брину о безбедности саобраћаја, не само на националном нивоу сваке од држава већ и на међународном плану.
Начелник Управе саобраћајне полиције Стојадин Јовановић прецизирао је да је у Србији број погинулих у саобраћајним несрећама од 2002. године двоструко смањен у односу на осамдесете године прошлог века.
Од 2002. године у саобраћају годишње погине између 850 и 950 особа, док је осамдесетих година на српским друмовима страдало од 1.700 до 1.800 људи, истакао је Јовановић.
Он је објаснио да на број саобраћајних удеса утиче и просечна старост аутомобила која износи 15 година, а који често нису ни довољно технички исправни, затим брза вожња, алкохол и непоштовање саобраћајних прописа.
Међународна организација за превенцију акцидената у друмском саобраћају основана је 1959. године како би промовисала сарадњу државних институција које се баве питањима безбедности на путевима.
Ова организација има консултативни статус у Уједињеним нацијама и Европској конференцији министара саобраћаја.
У раду скупа учествују представници Холандије, Финске, Словеније, Босне и Херцеговине, Португалије, Шпаније, Италије, Швајцарске, Туниса, Чешке, Нигерије, Украјине, Уједињених Арапских Емирата, Мађарске, Кине, Бенина и Фарских Острва.