Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Утврђен нацрт Националног програма за интеграцију Србије у ЕУ

Утврђен нацрт Националног програма за интеграцију Србије у ЕУ

Београд, 5. јун 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је да је Влада данас утврдила нацрт Националног програма за интеграцију Републике Србије у Европску унију, који ће следеће недеље бити представљен релевантним инстанцама у Бриселу.



Божидар Ђелић и Тања Мишчевић

Ђелић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, објаснио да је реч о свеобухватном документу на више од 1.000 страница, који ће у наредних месец дана бити на јавној расправи пред домаћим експертима.

Он је указао на то да су на изради тог опширног документа радили представници свих странака које су у протеклу годину дана чиниле владајућу коалицију, и нагласио да у Влади никада није ни било спорења око потребе усвајања стандарда ЕУ, чиме се тај документ у основи и бави.

Према његовим речима, Национални програм за интеграцију Србије у ЕУ биће „свето писмо европских интеграција" од данас до уласка Србије у ЕУ.

Потпредседник Владе је објаснио да се највећи део тог програма односи на детаље у вези са потпуним усклађивањем нашег законодавног оквира са правним тековинама ЕУ.

На овај начин демонстрирамо капацитет Србије за улазак у ЕУ, будући да су до сада овакав документ припремале само државе са статусом кандидата за улазак у ЕУ, рекао је Ђелић и додао да је Србија тако истовремено показала и спремност да почне преговоре о пријему у Унију током 2009. године.

Потпредседник Владе Србије најавио је да ће се у Бриселу, где ће боравити од 10. до 12. јуна, састати са десет европских комесара и да ће ту прилику искористити за представљање овог документа.

Он је оценио да документ на крајње реалан начин сагледава разлике између данашње Србије и Србије која ће постати чланица ЕУ, и додао да се Нацрт тог документа бави не само административним већ и свим другим променама у друштву које ће морати да буду обављене на том путу.

Ђелић је такође рекао да је Влада на данашњој седници усвојила план рада "Нафтне индустрије Србије" (НИС) за ову годину, који предвиђа да прерада и дорада нафте достигне ниво од 3,3 милиона тона.

Према његовим речима, Србија тренутно троши приближно 4,4 милиона тона нафтних деривата годишње, што значи да троши око милион тона нафтних деривата које није у стању да сама произведе, а то се пре свега односи на евродизел.

Потпредседник Владе је указао на то да је важно да што пре крене циклус инвестиција у НИС и додао да ће то сутра и прекосутра бити предмет разговора делегације Србије на економском форуму у Санкт Петерсбургу.

Он је најавио да ће се током боравка у Русији састати и са највишим функционерима "Гаспрома", са којима ће разговарати о енергетском споразуму Србије и Русије о НИС-у.

Влада Србије је данас, такође, одобрила Јавном предузећу "Путеви Србије" да рефинансира половину дуговања према путарима тако што ће се задужити код комерцијалних банака, навео је Ђелић.

На тај начин "Путеви Србије" ће, уз помоћ дугорочних кредита, сервисирати своје краткорочне обавезе које су на нивоу од 15 милијарди динара, рекао је Ђелић и додао да Влада Србије није дала никакву суверену гаранцију на тај дуг.

Директор Канцеларије за европске интеграције Владе Србије Тања Мишчевић изјавила је да је Националним програмом, између осталог, предвиђено да број државних чиновника који су директно ангажовани на пословима европских интеграција буде удесетостручен у наредне четири године, односно да се њихов број повећа са 350 људи, колико их је данас, на 3.500.

Ово је, међутим, посао за читаво друштво, а не једну владу и администрацију, истакла је Мишчевић и изразила захвалност владама Словеније и Француске на помоћи коју су пружили у изради тог документа.

Она је додала да документ неће бити понуђен на јавну расправу само стручним круговима у Београду већ и невладиним организацијама, локалним самоуправама, регионалним привредним коморама и свим осталим заинтересованим странама.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs