Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Направљена "бела књига" о нелегалној градњи у националним парковима

Направљена "бела књига" о нелегалној градњи у националним парковима

Београд, 4. јун 2008. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Саша Драгин изјавио је данас да је то министарство направило "белу књигу" која садржи детаљне податке о нелегалној градњи у националним парковима и која би требало да помогне надлежним органима да почну да уклањају такве објекте.

Фото: Танјуг

Драгин је на конференцији за новинаре која је одржана у Пионирском парку рекао да у заштићеним природним добрима Србије има између 500 и 1.000 нелегално подигнутих објеката.

Према његовим речима, у књизи је наведено каквог су габарита и врсте бесправно саграђени објекти у националним парковима, почев од викендица, дрвених привремених објеката, бунгалова, ауто-кампова, сплавова, ски-бифеа и приколица, па до хотелских објеката.

Он је истакао да се у овом министарству води рачуна о спречавању нелегалне градње у заштићеним природним добрима, али да у неким другим државним органима није постојала воља да се тај проблем реши, са образложењем да ти органи немају довољно информација о бесправно изграђеним објектима.

Због тога је Министарство направило "белу књигу" нелегалне градње, у којој могу да се нађу подаци о местима, адресама, бројевима телефона и слично, која би требало да допринесе уклањању таквих објеката, указао је Драгин.

У "белој књизи" наведено је да на територији Србије постоји пет националних паркова: "Фрушка гора ","Ђердап", "Тара", "Копаоник" и "Шар-планина".

Ургентни проблем у управљању националним парковима представља противправна изградња објеката која угрожава природне и културне вредности, али и квалитет животне средине тих заштићених подручја.

Драгин је прецизирао да је Републичка инспекција за заштиту животне средине у уторак, 3. јуна, обавила инспекцијски преглед заштићеног природног добра "Увац" на Златарском језеру, подручју које има највише, приближно 200, бесправно саграђених објеката и спровела контролу инвеститора против којих ће бити поднете кривичне пријаве.

До сада је против власника оваквих објеката на "Увцу", где живи заштићена врста орла – белоглави суп, поднето 13 кривичних пријава, од којих је 7 процесуирано, при чему су починиоци кажњени новчаном казном од 100.000 до 120.000 динара.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs