Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Смене и кривичне пријаве због сексуалног злостављања у социјалним установама

Смене и кривичне пријаве због сексуалног злостављања у социјалним установама

Београд, 28. јул 2004. године - Министарство рада, запошљавања и социјалне политике Владе Републике Србије најавило је смену директора три социјалне установе у Београду, Нишу и Петровцу на Млави због случајева сексуалног злостављања у тим институцијама и пропуста у пословању. Поред мера удаљавања са посла и подношења кривичне пријаве против починиоца и других одговорних лица, Министарство је, према речима министра Слободана Лаловића, спровело и истрагу поводом читавог случаја, у оквиру које је у Петровац на Млави данас упућена и екипа Министарства унутрашњих послова.

Слободан Лаловић
Лаловић је на данашњој конференцији за новинаре рекао да је за случајеве сексуалног злостављања у тим институцијама сазнао пре недељу дана, и нагласио да је Министарство реаговало најбрже што је могло, преноси агенција Бета.

Саопштено је да ће бити смењени директор Специјалног завода за децу и омладину "Др Никола Шуменковић" из Петровца на Млави Мирко Тошић, директор Дома за одрасла и инвалидна лица у Земуну Бранислав Миладиновић и директор нишког Дома за децу и омладину "Душко Радовић" Славољуб Недић.

Према поузданим информацијама, како је навео Лаловић, једну од штићеница Завода из Петровца на Млави, стару 22 године, сексуално је злостављао социјални радник 31. децембра 2003. године.

Министар је рекао да је, по свему судећи, у оквиру тог завода било још таквих случајева и додао да има индиција да су се у последње две године у њему дешавале одређене неправилности и неприхватљива понашања, са којима је био упознат већи број људи из Завода. Он је навео да је, и поред тога, изостала било каква реакција запослених, као и право реаговање људи из претходног сазива Министарства.

Лаловића највише забрињава то што у читавом случају постоји тенденција да се ствари из ове области "гурају под тепих, под изговором да се жели заштитити установа и људи који раде у њој".

Он је рекао да су се друга два случаја сексуалног злостављања догодила 2000. године, и навео да је у Дому за децу и омладину "Душко Радовић" у Нишу малолетну штићеницу злостављао васпитач, а у Дому за одрасла инвалидна лица у Земуну штићеницу која болује од церебралне парализе злостављао је помоћни радник.

Помоћник министра Владимир Илић објаснио је да је у Нишу васпитач прошле године враћен на посао одлуком Општинског суда, на шта директор није уложио жалбу иако је морао то да уради, док је у дому у Земуну директор дозволио да се починилац сексуалног злостављања појављује у дому, иако је после одслужене казне, имао судску забрану да се приближава жртви.

Лаловић је нагласио да у сва три случаја има и низ других пропуста и малверзација због којих ће поменути директори одговарати.

Он је навео да ће од данас на телефон 011/3631-731 у Министарству моћи да се јаве сви они који посумњају у то да постоје злоупотребе у установама социјалне заштите, уз напомену да је истовремено формирана и мобилна екипа која би по таквом позиву требало да реагује у року од 48 сати одласком на лице места и утврђивањем чињеница.

Лаловић је најавио да ће бити утврђено шта се дешава у установама социјалне заштите и додао да ће се преиспитати односи и рад у прошлом Министарству. Он је навео да има претпоставки да су информације о случајевима сексуалног злостављања заустављали појединци.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs