Београд, 28. мај 2008. године – Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић саопштио је данас да је у Србији прошле године било два пута мање сиромашних него 2002. године, али да још приближно 490.000 људи живи испод границе сиромаштва, са месечним примањима од 8.883 динара.
Вукмировић је на промоцији "Студије о животном стандарду – Србија од 2002. до 2007. године", која је рађена у организацији Републичког завода за статистику, ДФИД-а и Светске банке, рекао да је проценат сиромаштва са 14 одсто у 2002. години смањен на 6,6 одсто у 2007. години, што чини приближно пола милиона становника Србије.
Он је нагласио да је посебно ромско становништво у неповољном економском и социјалном положају, као и особе са инвалидитетом, и указао на то да је структура сиромашног становништва остала непромењена у односу на 2002. годину.
Према његовим речима, највећи задатак нове Владе Србије биће да осмисли мере за смањивање сиромаштва међу најугроженијим слојевима становништва.
Јаз између животног стандарда у градским и сеоским подручјима у Србији повећан је у последњих пет година, а раст животног стандарда у сеоским подручјима је био спорији, прецизирао је Вукмировић.
Стопа незапослености у Србији од 2002. године смањена је и износи 18,8 одсто, док је просек незапослености у земљама ЕУ приближно седам одсто, објаснио је он и навео да су просечна примања од главног посла повећана за 2,5 пута, просечна годишња стопа номиналног повећања плата износила је 19,6 одсто, а стварно повећање плата у последњих пет година 43 одсто.
Директор Републичког завода за статистику је такође рекао да се људи у Србији осећају имућније, али да је утисак побољшања материјалног положаја најизраженији код најмање имућних слојева.
Према подацима анкете о животном стандарду, за коју су интервјуи рађени у мају и јуну 2007. године, а која је обухватила 5.557 домаћинстава, профил сиромаштва је остао непромењен у протеклих пет година.
И даље су најсиромашнији становници сеоских подручја, посебно југоисточне Србије, као и необразована и незапослена лица, старије особе, домаћинства са малом децом, Роми и инвалиди.
У југоисточној Србији сиромашно је 18,7 одсто сеоског и 8,5 одсто градског становништва, а сиромаштво је најмање распрострањено у Београду, где је сиромашно приближно три одсто становника.
Разлике су велике између грађана са различитим нивоом образовања, што илуструје податак да је сиромашно 0,6 одсто факултетски образованог грађанства и 18,7 одсто становништва које није завршило основну школу.
Такође, сиромашно је 5,8 одсто домаћинстава без деце до шест година старости и 30,5 одсто оних домаћинстава која имају више од двоје деце.
Приближно половина Рома је сиромашна – чак 49,2 одсто, док је 6,4 одсто Рома екстремно сиромашно и има мање од 4.138 динара по пунолетној особи месечно.
Сиромаштво је највише смањено међу избеглицама – са 24 одсто 2002. године на 7,4 одсто прошле године и међу расељенима – са 29,6 одсто у 2002. години на 14 одсто у 2007, а међу домаћим становништвом сиромаштво се преполовило, тако да је са 13,6 смањено на 6 одсто.