Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Стратешки циљеви Србије очување Космета и чланство у ЕУ

Стратешки циљеви Србије очување Космета и чланство у ЕУ

Београд/Кијев, 28. мај 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је да Србија има два циља у спољној политици, од којих је први очување Косова и Метохије у свом саставу, а други добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ до краја ове године и пуноправно чланство за четири године.

Ђелић је у интервјуу украјинској агенцији "Главред" навео да многи говоре да је то немогуће, али да је Србија уверена у своје снаге.

Потпредседник Владе Србије је истакао да Србија није изгубила Косово и да га никада неће изгубити, и указао на то да се данас може видети да Србија постаје демократска земља која је спремна да се договара за преговарачким столом, као и на то да се међу српским политичарима не могу пронаћи људи спремни да од независности Косова праве предмет размене.

Ми никада нећемо признати независност Косова, јер то није само део територије, то је део наше државе, наше историје, културе, религије, то је наш Јерусалим, нагласио је Ђелић и додао да наша земља никада неће пристати на ултиматуме и да у Бриселу за то веома добро знају.

Он је истакао да Србија не предлаже потпуну централизацију јужне српске покрајине, већ да је спремна да обезбеди косовским Албанцима максималан обим овлашћења, али само у саставу јединствене државе.

Ми смо уверени у то да ћемо пронаћи компромис, рекао је Ђелић и указао на то да за компромис постоји много могућности.

Он је рекао да Србија планира да на седници Генералне скупштине УН, која ће бити одржана у септембру, аргументовано брани своју позицију и убеди њене представнике да само одређене државе виде независност Косова као реалност.

Према његовим речима, Приштина не може да постоји без Београда, као ни Србија без Косова, а неопходно је следити цивилизовану логику јер у супротном нико не може да гарантује да сутра део било које друге државе у Европи не може постати нова држава.

Нама је неопходна интеграција. Ми треба да сачувамо Косово у саставу Србије и постанемо члан ЕУ, такви су наши стратешки циљеви. Ми желимо мирно и без ексцеса да затворимо "Пандорину кутију", истакао је Ђелић.

Он је подсетио на то да по питању статуса Косова и Метохије Србија добија веома важну подршку Руске Федерације, Кине, Индије, Бразила, Индонезије, Алжира, Либије, Јерменије, Шпаније, Казахстана, Азербејџана, Грузије, Грчке и Кипра.

Одговарајући на констатацију да би, између осталог, постојање великих српских ентитета у Хрватској и Босни и Херцеговини, који би могли постати независни, такође могло бити искоришћено у преговорима, Ђелић је рекао да би то хипотетички могли бити неки од наших снажних аргумената, али да је Србија признала те земље као независне.

Ми им никада нисмо претили губитком суверенитета и нећемо то радити. Београд је признао и потписао одредбе Дејтона и неће мењати позицију. Зато ми нећемо почети да користимо сепаратистичку реторику за достизање циљева, рекао је Ђелић.

Према његовим речима, могућа је или интеграција Србије и Косова у ЕУ као јединствене државе, као што је то био случај са СФРЈ када је у састав велике државе улазило шест република са великим аутономним правима, или би, у противном, дезинтеграција Србије створила преседан и наоружала аргументима сепаратисте, како на Балкану, тако и у другим регионима широм света.

Погледајте ко је поздравио независност Косова – то су представници ЕТА, борци Тамилских тигрова у Шри Ланки и многи други, истакао је Ђелић и упозорио на то да позив на сепаратизам није најбољи излаз за решење проблема.

Потпредседник Владе Србије је нагласио да управо у повећању благостања становништва Србије, укључујући и Косово, лежи пут за решење проблема.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs