Једностраним проглашењем независности Космета прекршени основни принципи УН
Нови Сад, 22. мај 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да је једнострано проглашена независност Косова и Метохије ставила под знак питања легитимитет Уједињених нација јер је прекршен основни принцип УН, обавеза сваке чланице да поштује територијални интегритет свих суверених земаља.
Јеремић је у Новом Саду учесницима годишње конференције организације ИСО/ТЦ 176, којом је обележена и 20-годишњица усвајања стандарда ИСО 9001, рекао да је када се нешто деси први пут, реч о преседану и да је природа тог преседана таква да би могла да изазове општу кризу поверења у УН и доведе до нестанка стандарда, правила, кодекса понашања, ограничавања било које врсте.
Министар је указао на то да у доба глобализације међународни систем постаје несигурнији, нестабилнији и непредвидљивији због косметског преседана.
Према његовим речима, тако се у случају етничких сукоба даје легитимитет наметнутом решењу и насилном цепању међународно признатих суверених држава и крши се принцип решавања спорова у Европи на миран начин и уз консензус.
Да би била исправљена штета причињена једностраним проглашењем независности Космета, Србија намерава да делује у складу са стандардима међународног понашања, истакао је министар.
Јеремић је рекао да званични Београд пре свега намерава да у септембру пред Генералну скупштину УН изнесе резолуцију којом ће тражити од Међународног суда правде (МСП) да се изјасни о легалности једнострано проглашене независности Космета.
Он је, уз напомену да се, наравно, не може знати каква ће бити одлука МСП-а, оценио да је незамисливо да тај суд игнорише недвосмислено легалне параметре, односно универзалне стандарде, који су основа међународног система.
Уколико буде тако, Космет се неће придружити светској заједници суверених држава пошто неће добити коначан међународни легитимитет, па ће остати непривлачан за стране инвестиције и неспособан да спречи свој суноврат, без интервенције Београда, објаснио је Јеремић.
Према његовим речима, у том тренутку отвориће се нове могућности у којима може доћи до стварних преговора о будућем статусу јужне српске покрајине који ће се водити док не буде постигнут компромис.
Министар је напоменуо да у међувремену Србија не сме да се изолује, већ мора да предузме иницијативу, да пригрли понуђене могућности и да се сконцентрише на развој земље.
Јеремић је оценио да је улазак Србије у Европску унију од велике важности јер, између осталог, доприноси, на мирољубив начин, уједињавању земље и консолидацији националног идентитета кроз прихватање европских вредности.