Јеремић је, обраћајући се учесницима овог скупа, објаснио да је то још очигледније од када су привремене власти у Приштини 17. фебруара одлучиле да једнострано прогласе независност, а неки, нажалост, да ту независност признају.
Он је изразио уверење да се може наћи истински европски пут који би довео до решења, уз поштовање легитимног права на самоуправу косметских Албанаца и истовремено очување демократске, целе и слободне Србије која је у потпуности интегисана у Европу и која активно сарађује са светском заједницом.
Министар је истакао да ће Србија наставити да делује одговорно и да ће предузети одговарајуће мере да испуни своје међународне обавезе, укључујући сарадњу са Хашким трибуналом, као и да ће продубити регионалну сарадњу и активно учествовати у свим иницијативама.
Имамо обавезу да градимо мост ка Европи на темељима националног поноса и интегритета, рекао је Јеремић и подсетио на то да су све земље региона осетиле позитивне, опипљиве ефекте европског пројекта.
На министарском састанку СЕЕЦП учествоваће и представници Европске комисије, као и специјални координатор Пакта за стабилност Ерхард Бусек, а расправљаће се о ситуацији у југоисточној Европи, регионалној сарадњи и о напретку земаља региона према европским интеграцијама.
СЕЕЦП је основан 1996. године, а његове чланице су Албанија, Бугарска, Македонија, Румунија, Турска, Србија, БиХ, Хрватска, Молдавија и Црна Гора. Бугарска завршава председавање СЕЕЦП-у, а на том месту ће је наследити Молдавија.