Значај акредитације у систему квалитета и безбедности хране
Нови Сад, 14. мај 2008. године – Директор Акредитационог тела Србије Дејан Крњаић изјавио је данас у Новом Саду да би српски производи добијањем акредитације у систему квалитета и безбедности хране од Европске уније имали лакши приступ и били конкурентнији на том тржишту.
Крњаић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом семинара "Акредитација у систему квалитета и безбедности хране" у оквиру Међународног пољопривредног сајма у Новом Саду, истакао да само поштовањем европских стандарда грађани, тржиште и извозници могу бити сигурни да су производи здравствено безбедни и квалитетни.
Он је указао на то да храна представља најзахтевнији производ за обезбеђивање квалитета, безбедности и заштите потрошача на јединственом тржишту ЕУ, као и да је у ланцу производње неопходно учешће непристрасних и професионалних оцењивача квалитета и исправности хране.
Према његовим речима, због тога као трећа страна постоје акредитациона тела која су компетентна да независно оцене лабораторије за храну, сертификационе и контролне организације.
С обзиром на то да наша земља ове године од извоза пољопривредних производа очекује више од два милиона долара, јасно је колико је важно да Србија што пре приступи Европској кооперативи за акредитацију, нагласио је Крњаић.
Помоћник министра економије и регионалног развоја Борислава Јакшић је истакла значај успостављања партнерских односа са страним организацијама за акредитацију, будући да ће то бити гарант да наши производи одговарају међународним стандардима.
Јакшић је додала да Министарство економије и регионалног развоја, са Министарством пољопривреде, шумарства и водопривреде, пружа подршку прилагођавању српских стандарда европским и приступању Европској кооперативи за акредитацију.
Она је указала на то да је потребно да Србија докаже Европској унији да лабораторије за храну у Републици добро раде јер пољопривредна производња мора бити у складу са строгим прописима ЕУ.
Председник Европске кооперативе за акредитацију Лоренцо Тијоне је изјавио да би Србија потписивањем мултилатералног споразума са Европском кооперативом остварила низ предности јер тај документ омогућава да производи и услуге прелазе границе европских земаља.
Тијоне је објаснио да је задатак Европске кооперативе међународно признавање и прихватање извештаја, анализа и сертификата једне од земаља потписница споразума у свим осталим земљама потписницама.
У систему акредитације Акредитационо тело Србије већ сада има одређену улогу, која ће се повећавати како се Србија буде укључивала у европске интеграције, да би пуну улогу достигло уласком земље у ЕУ, рекао је Тијоне.