Београд, 11. мај 2008. године – У Србији се данас одржавају ванредни парламентарни, покрајински и локални избори, на којима право гласа има укупно 6.749.688 уписаних бирача, који ће то право моћи да остваре на 8.682 бирачка места која су отворена од седам до 20 часова.
За улазак у Скупштину Србије кандидоване су 22 изборне листе странака и коалиција, од којих је десет мањинских, а за 250 места у парламенту конкурише укупно 3.137 кандидата.
У Војводини више од 1,7 милиона бирача може да гласа на укупно 1.782 места за посланике у републичком парламенту и покрајинској скупштини, као и за одборнике у локалној самоуправи.
У Београду се одржавају локални избори на којима се надмеће 10 изборних листа странака и коалиција, од којих су две мањинске.
Грађани својим гласом, поред одборника у 17 општина, бирају и 110 одборника за градски парламент, чији је мандат четири године.
За своје представнике у Скупштини града Београда и скупштинама општина може да гласа 1.517.783 уписана бирача и то на 1.147 бирачких места.
На парламентарним и локалним изборима право да гласају имају и интерно расељени бирачи са територије Косова и Метохије и интерно расељени бирачи унутар јужне српске покрајине, који то право могу да остваре на посебним бирачким местима која је одредила Републичка изборна комисија (РИК).
На 157 посебних бирачких места у централној Србији могу да гласају интерно расељена лица са Космета.
На Косову и Метохији може да гласа 115.712 бирача на 295 бирачких места, као и на 16 посебних бирачких места за интерно расељена лица.
Право гласа за изборе на Косову и Метохији има 201.751 бирач, а у оквиру тог броја су и они бирачи који ће право гласа остварити на посебним бирачким местима у Србији.
Држављани Србије могу да гласају и на 75 места у 40 земаља широм света, где је уписано нешто више од 51.000 бирача.
У Канади, САД, Великој Британији и Португалији избори се одржани јуче, а данас се одржавају у осталим земљама.
Изборно право у 27 казнено-поправних завода може да оствари 8.437 бирача, као и 7.552 војника у 19 општина у Србији.
На гласачком листићу за Скупштину Србије наведене су 22 изборне листе, по редоследу њиховог проглашења, а гласа се само за једну изборну листу заокруживањем редног броја испред њеног назива.
У расподели мандата за Скупштину учествују само оне изборне листе које добију најмање пет одсто гласова од укупног броја гласова бирача који су гласали у изборној јединици.
Политичке странке мањина учествују у расподели мандата и када добију мање од пет одсто гласова.
Предизборна тишина у Србији почела је у ноћи између четвртка и петка и трајаће до затварања бирачких места, данас у 20 часова.
За то време забрањени су изборна пропаганда преко средстава информисања и јавних скупова и објављивање процене резултата избора.
Грађани Србије на бирачко место треба да понесу личну карту, пасош или возачку дозволу као идентификациони документ.
Бирачи гласају лично и тајно, заокруживањем редног броја испред изабране листе.
Републичка изборна комисија изборне резултате треба да утврди до 15. маја у 20 часова, али ће прелиминарни резултати избора бити познати и раније.
Рок за објављивање коначних резултата избора зависиће и од евентуалних приговора и њиховог решавања.
Странке које уђу у парламент најкасније десет дана од дана објављивања коначних резултата избора треба да доставе РИК-у имена кандидата којима ће доделити мандате.