У Србији се сутра одржавају парламентарни, покрајински и локални избори
Београд, 10. мај 2008. године – У Србији се сутра одржавају парламентарни, покрајински и локални избори, на којима право гласа има 6.749.688 бирача који ће моћи да се изјашњавају на 8.682 бирачка места.
Парламентарни и локални избори биће одржани и у 23 општине на Косову и Метохији, при чему ће право гласа у јужној српској покрајини на парламентарним изборима моћи да искористи 115.712 бирача на 295 бирачких места.
На локалним изборима у покрајини учествује 108 листа за које ће се опредељивати укупно 201.751 бирач. У тај број улазе и расељена лица са Косова, која ће и у централној Србији гласати на 157 посебних бирачких места.
Такође, Републичка изборна комисија (РИК) утврдила је да право гласа у 27 казнено-поправних завода у Србији има 8.437 бирача, док су на посебној евиденцији уписана и 7.552 војника са правом гласа.
На основу одлуке РИК-а, за парламентарне, покрајинске и локалне изборе у иностранству биће отворено 75 бирачких места у 40 земаља света, а право гласа има 51.211 бирача уписаних у посебну евиденцију.
Држављани Србије који живе у Великој Британији, Канади, Португалу и САД могу да гласају на парламентарним изборима данас, дан пре одржавања избора на другим бирачким местима у иностранству и у Србији.
Бирачка места у Канади отворена су у 7 часова у генералном конзулату Србије у Торонту, Амбасади Србије у Отави, просторијама почасног конзулата Србије у Ванкуверу и српској парламентарној цркви Свете тројице у Монтреалу.
У Португалу је обезбеђено изјашњавање бирача у Амбасади Србије у Лисабону, а у Великој Британији у нашој амбасади у Лондону.
У САД ће бити отворено шест бирачких места – у Амбасади Србије у Вашингтону, генералним конзулатима у Чикагу и Њујорку, Културном центру Свети Сава и цркви Свети Сава.
У Хрватској ће бирачи моћи да гласају на три, у Црној Гори на седам, а у Босни и Херцеговини на два бирачка места.
У Србији је на снази предизборна тишина која траје до затварања бирачких места у недељу, 11. маја, у 20 часова, и за то време забрањена је свака политичка пропаганда преко средстава јавног информисања и објављивање прогноза изборних резултата.
Током изборне тишине дозвољено је емитовање информација о излазности грађана и спотова надлежних републичких органа и невладиних организација у којима се грађани упућују у које време и на који начин могу да гласају.