Београд, 8. мај 2008. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Снежана Самарџић-Марковић најавила је данас да ће то министарство, у сарадњи са Владом Норвешке и фудбалским савезима Норвешке и Србије, реализовати пројекат изградње малих спортских терена широм Србије.
 |
 |
 |
Снежана Самарџић-Марковић |
Самарџић-Марковић је на конференцији за новинаре објаснила да је Министарство омладине и спорта, својим буџетом за ову годину, доделило 80 милиона динара за изградњу малих спортских терена, при чему би у наредном периоду требало да се изгради бар 50 таквих терена са вештачком травом.
Она је навела да је циљ поменутог пројекта унапређивање могућности за бављење спортско-рекреативним активностима деце и младих, и додала да ће мали спортски терени бити грађени пре свега у мањим срединама које имају слабије развијену спортску инфраструктуру.
Према њеним речима, план изградње ових терена биће донет у сарадњи са локалним самоуправама и Фудбалским савезом Србије.
Она је истакла да је заједничка жеља Министарства омладине и спорта, Владе Норвешке и фудбалских савеза Србије и Норвешке да се што више деце бави фудбалом и другим спортовима, јер је то најбољи начин за провођење слободног времена.
Фудбалски савез Норвешке, како је указала, познат је по женским фудбалским клубовима, и чињеници да, пре свега, ради на масовности овог спорта.
Самарџић-Марковић је подсетила на то да Нацрт стратегије развоја спорта у Србији јасно дефинише потребу да се постојећа спортска инфраструктура заштити у својој намени, као и да се обезбеди изградња нових спортских објеката.
Такође, Стратегија за младе, коју је Министарство омладине и спорта упутило Влади Србије на усвајање, предвиђа обезбеђивање услова младима за бављење спортским активностима у свакој локалној заједници.
Пројект менаџер Фудбалског савеза Норвешке Ханс Финстад објаснио је да су мини терени мултифункционални, и да се, осим за фудбал, могу користити и за друге спортове.
Верујем да ћемо изградити велики број оваквих терена у Србији, промовишући спорт и дајући могућност свима да се њиме баве, без обзира на таленат, физичке предиспозиције, пол и узраст, рекао је Финстад.