Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Функционално одвајање Срба на Косову и Метохији неминовност

Функционално одвајање Срба на Косову и Метохији неминовност

Јагодина, 2. мај 2008. године – Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница изјавио је да је функционално одвајање Срба на Косову и Метохији неминовност и да ће се о томе преговарати са УНМИК-ом.

Војислав Коштуница
Фото: Фонет
Коштуница је у интервјуу јагодинској телевизији “Палма плус” рекао да се до неког решења за позицију Срба на Космету мора доћи јер су се и они најмоћнији у међународној заједници суочили са озбиљним проблемима на Косову и Метохији.

Он је истакао да се и Устав Србије и правни систем примењују на територији Косова и Метохије тамо где је то изводљиво и где наше институције функционишу, што је веома важно и за локалне изборе који ће на Космету бити одржани, јер они највише легитимишу један систем.

Проблеми постоје и мислим да ће се морати наћи неко решење са УНМИК-ом једином легитимном цивилном мисијом на Космету, рекао је Коштуница, и додао да ће Србија, с временом, добити борбу за Косово и Метохију.

Према његовим речима, та борба није неизгледна јер 150 земаља признаје Србију у њеним границама, и то, пре свега, говори о великом броју држава које су веома опрезне јер знају да им се Косово може десити сутра у њиховим земљама.

Председник Владе је оценио и да парламентарни избори немају битан утицај на стране инвеститоре, већ прописи и стабилан законодавни оквир земље.

Избори су нормална појава у свим земљама и не утичу на опредељење неке земље, инвеститора, да улаже у другу земљу, јер инвеститоре занимају прописи и како се примењују, и на основу тога доносе одлуке о инвестирању, објаснио је Коштуница.

Он је истакао да су страни инвеститори врло пажљиви читачи наших прописа, шта у њима стоји и како се примењују, и улажу у земљу која има стабилан законодавни оквир.

Србија је од 2000. године показала да је стабилна земља и да има нормалне односе са свим суседима, да је водила врло уздржану политику, водећи рачуна о стабилности и миру у региону, рекао је председник Владе.

Према његовим речима, страни инвеститори немају разлога да не улажу у Србију, јер је Србија на географски важном месту, има низ компаративних предности над другим државама у региону, има традицију сарадње са бројним државама Европе и света и компанијама.

Он је истакао и да ће изградња пута Хоргош–Пожега, као и магистралног гасовода, бити сигурно настављена.

Уз "Телеком", "Дунав" и друге фирме које су већ у Републици Српској, на реци Дрини се ради на јединственом и интегрисаном систему електропривреда Србије (ЕПС) и РС, што је од великог значаја и за Србију и за Републику Српску, рекао је Коштуница.

Председник Владе је истакао да је Србија увек била регионални лидер у електропривреди, додавши да је импресивно оно што је у ЕПС-у урађено, упркос великим тешкоћама, укључујући и НАТО бомбардовање 1999. године.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs