Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Приватизација мора да се доведе до краја

Приватизација мора да се доведе до краја

Београд, 26. јул 2004. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Предраг Бубало говорио је у интервјуу за новосадски лист "Дневник" о функционисању Министарства на чијем је челу, наставку процеса приватизације и другим актуелним темама. Званични сајт Владе Републике Србије преноси делове овог разговора.

Функционисање Министарства и именовање и за координатора у Министарству привреде:

- Када сам изабран за министра у Министарству за економске односе са иностранством, рекао сам да је то било изненађење, а ова функција вероватно је плод мог доброг рада током протекла четири месеца. У новом Министарству за сада сагледавам шта све треба урадити. За мене је олакшавајућа околност то што долазим из привреде и имам добру представу о томе у каквом је стању наша економија.

Смена директора Републичке агенције за приватизацију Бранка Павловића:

- Нисам ја тај који је доносио одлуку о Павловићевом постављању на ту функцију, нити сам одлучивао о његовој смени. Мислим да је непотребно у медијима толико се бавити сменом једног државног чиновника, јер бисмо и о сваком другом могли да правимо такву аферу. Иначе, био сам незадовољан брзином приватизације. То је стратешко питање, за које су се ова држава и народ одлучили пре три године. Ако не рачунамо Декларацију о Косову, код овог питања постигнут је највећи степен сагласности. На том путу нема застајкивања. У овој држави су већ пет до шест пута започињане реформе и увек се застајало на половини обављеног посла. И сада је покушано да се створи такав вакуум. Ја немам дилеме, приватизација мора да се доведе до краја. То, наравно, не значи да не треба контролисати законитости сваког појединачног случаја, али то не може бити приоритет у односу на приватизацију. Она мора да се одвија несметано, а сваки незаконит случај треба преиспитати. Обично људи који недовољно познају одређену материју прибегавају преиспитивањима свега учињеног раније, без довољно храбрости да реализују основни циљ. Павловићем се нисам бавио. Површно га познајем. Резултати говоре да је приватизација успорена, а нисам видео ни неке резултате од контроле раније приватизованих фирми. О томе сам више читао у новинама и слушао у разним причама. Ниједан званичан извештај нисам добио о незаконитој приватизацији. Колико знам, нема таквих случајева ни у процесуирању. Могу вам рећи да је, у периоду док нисмо имали министра за привреду, Павловић био веома независан у свом раду. Ниједан министар га није позивао, вршио притисак. Уколико је желео, Павловић је заиста могао несметано да ради и да пун допринос реализацији и контроли процеса приватизације.

У којим већим фирмама се очекује ревизија приватизације:

- Не очекујем ништа што није засновано на закону. Уговор је закон за странке. Свугде где се он примењује, неће бити проблема. Ревизија се може очекивати само у случајевима кршења уговорених обавеза. Ја уопште не размишљам о појединачним случајевима. За то су задужени одређени стручњаци. Постоји и законом предвиђена процедура. Нећу стопирати ниједну проверу, нити ћу посебно давати налог за то. Ја сам легалиста, али и привредник, и знам да одлуке треба доносити брзо, јер они који се хране чекањем ризикују да умру од глади.

Приватизација кикиндске "Ливнице":

- Све иде својим током. Сада је мало убрзано. Приватизација улази у завршну фазу. Све смо урадили да овај посао доведемо до краја. Потенцијални купац “Цимос Копар” показао је висок степен кооперативности током преговора с Агенцијом, али ја у томе, због сукоба интереса, нисам учествовао. Преговарао је садашњи директор Ливнице.

За годину дана нећете препознати ни Ливницу ни Кикинду. Највеће позитивне промене доживеће Ливница. У првој години у овој фирми планирано је инвестирање у износу од 13,5 милиона евра.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs