Београд, 22. април 2008. године – Министар правде у Влади Републике Србије Душан Петровић најавио је данас да ће све државне институције у мају добити задужења која се односе на спровођење Националне стратегије за борбу против корупције и препорука Групе држава за борбу против корупције СЕ (ГРЕЦО).
 |
 |
 |
Душан Петровић на данашњој конференцији за новинаре |
Петровић је на конференцији за новинаре, одржаној после састанка Комисије за примену поменуте стратегије чији је председник, подсетио на то да је ГРЕЦО у јуну 2006. године упутио Србији 25 препорука за ефикаснију борбу против корупције.
Према његовим речима, у октобру ове године ГРЕЦО ће разматрати извештај Министарства правде о томе шта је урађено у испуњавању ових препорука.
Он је указао на то да ће Србија послати лошу поруку ако не буде испуњено бар 13 препорука, и додао да у случају да половина препорука буде испуњена очекује додатни рок од годину до годину и по дана за испуњавање преосталих.
Комисија за примену Националне стратегије за борбу против корупције и препорука ГРЕЦО-а данас је разматрала и процес европских интеграција и борбу против корупције, као и законе о Агенцији за борбу против корупције и о одузимању имовине проистекле из кривичног дела.
Министар правде је истакао да ће свима који буду осуђени на основу тог закона бити забрањено да у наредних десет година обављају јавну функцију, и изразио очекивање да ће закон о Агенцији за борбу против корупције бити усвојен два месеца после конституисања новог сазива Скупштине Србије.
Петровић је рекао да ће новим законом о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, чији је нацрт данас представљен члановима Комисије, починиоцима тешких кривичних дела бити онемогућено да нелегално стеченом имовином финансирају своју одбрану.
Према његовим речима, предложено је замрзавање имовине осумњичених за учешће у организованом криминалу, у корупцији и ратним злочинима, као и одузимање нелегално стечене имовине после изрицања правоснажне
пресуде.
Он је прецизирао да у затворима у Србији тренутно има 9.500 осуђених и притворених, и подсетио на то да их је 2003. године било 6.500.
Број људи у затворима се, како је указао, сваког месеца повећава јер је казнена политика пооштрена, а посебно у последњих десет месеци.
Петровић је додао и да је врло мали број случајева где је председник Републике донео одлуку о помиловању, као и да је институт условног отпуста који примењују судови такође врло редукован.