Београд, 22. април 2008. године – Министар економије и регионалног развоја у Влади Републике Србије Млађан Динкић саопштио је данас да се за акције шест великих јавних предузећа у Србији до сада пријавило више од 2,7 милиона грађана и упозорио на то да неће бити продужавања рока за бесплатну поделу акција, који истиче 31. јула.
Динкић је на конференцији за новинаре прецизирао да се од бивших запослених у шест великих јавних предузећа за бесплатне акције пријавило 43.747, од чега највише у НИС-у 24.000, у "Телекому" приближно 12.500, "Јат ервејзу" више од 6.400 и у "Галеници" нешто више од 1.000 бивших запослених.
Када је реч о слању потврда о књижењу деоница у централном регистру, он је подсетио на то да је
јуче почело слање обавештења на кућне адресе и додао да од поменутог броја захтева за упис бесплатних акција 80.000 није испунило законске услове јер грађани нису навели тачне податке или већ имају негде уписане бесплатне акције.
Према његовим речима, приближно 25.000 подносилаца захтева нису имали пријаву боравка у Србији тако да они неће моћи да остваре право на бесплатне акције.
Најбрже се, како је истакао, решавају захтеви у Београду и централној Србији, док тај процес најспорије тече у Војводини, односно Новом Саду и Суботици, због спорости тамошњих администрација.
Говорећи о томе да ли ће бити разматран захтев Националног савета Рома да се продужи рок за пријаву за доделу бесплатних акција до септембра, Динкић је одговорио да то може једино да се уради ако се промени закон, и изразио разумевање за ту популацију која има проблем да докаже своје пребивалиште и да извади личну карту.
Он је нагласио да су Роми пуноправни грађани ове земље, али да прво мора да се поштује закон који је прецизирао рок за бесплатну поделу акција до 31. јула.
Истовремено, Динкић је саопштио да делегација италијанске фабрике "Фијат", која је заинтересована за преузимање "Заставе" из Крагујевца, сутра стиже у Србију.
Он је истакао да ускоро треба да буде расписан тендер за приватизацију "Заставе аутомобила" из Крагујевца, али се тражи начин да и "Фијат" и "Фолксваген", који је заинтересован да изгради нову фабрику аутомобила у Србији, истовремено раде на подизању капацитета за производњу аутомобила у земљи.
Према његовим речима, од тренутка када је држава најавила да ће сваком инвеститору који запосли најмање 1.000 радника и уложи минимум 200 милиона евра покрити 25 одсто трошкова, порастао је интерес за улагање у Србију.
Министар је објаснио да је намера и једног и другог произвођача да велики део производње аутомобила извози из Србије јер овде има ниску стопу пореза на профит, квалитетну и јефтину радну снагу, и напоменуо да ће следеће године царинска стопа на увоз аутомобила бити упола мање него сада.
Држава сваке године крагујевачкој "Застави" издваја субвенције у износу од приближно 15 милиона евра, а њеном успешном приватизацијом буџет би био ослобођен плаћања те ставке, предочио је Динкић.
Он је истовремено најавио да ће тендер за избор приватизационог саветника за "Телеком" бити објављен у четвртак, 24 априла, у лондонском листу "Фајненшел тајмсу".
Министар је објаснио да би приватизациони саветник, са мандатом од две године, требало да се изабере најкасније до јесени, а он би потом предложио стратегију промене структуре власништва у овом јавном предузећу.
Говорећи о структури власништва које треба да буде приватизовано, Динкић је навео да ће држава у "Телекому" задржати већински пакет од 50 плус 1 одсто акција, 15 одсто биће бесплатно подељено грађанима, док ће запосленима у том систему припасти противвредност акција од најмање по 200 евра за годину радног стажа, а преосталих 20 одсто акција наћи ће се на берзи, где ће сваки грађанин моћи да их откупи у вредности до највише 5.000 евра.
Према његовим речима, акцијама "Телекома" моћи ће истовремено да се тргује на Београдској и Лондонској берзи.
Директор Агенције за приватизацију Весна Џинић најавила је да ће непосредно по расписивању тендера у "Фајненшел тајмсу" позив за избор приватизационог саветника бити објављен 29. априла и у "Службеном гласнику Републике Србије".
Она је прецизирала да у условима који ће бити наведени у тендеру приватизациони саветник би требало да буде инвестициона банка са најмање две успешне приватизације по најмање 500 милиона евра, и то у области телекомуникација.