Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Неопходно пронаћи трајну локацију за одлагање нуклеарног отпада

Неопходно пронаћи трајну локацију за одлагање нуклеарног отпада

Београд, 21. април 2008. године – Државни секретар Министарства науке Владе Републике Србије Уранија Козмидис-Лубурић најавила је данас да ће то министарство упутити предлог Влади да на следећој седници донесе одлуку о формирању комисије за проналажење локације за трајно смештање радиоактивног отпада у Србији.


Козмидис-Лубурић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом преузимања радијума 226, транспорта и складиштења у Институту Винча и изради програма трајног смештања радиоактивног отпада у нашој земљи, навела да би, ако не буде техничких препрека, комисија у наредних 60 до 90 дана могла да одабере место складиштења.

Наша пројекција била је да до 2010. године буде завршено трајно одлагалиште, објаснила је она и прецизирала да су у ужем избору 26 локација у три региона у Србији.

Козмидис-Лубурић је навела да се радиоактивни отпад тренутно налази у Институту за нуклеарне науке "Винча", али и указала на то да то није адекватна локација и да ће поменути отпад остати на њој све док се у Србији не направи трајно одлагалиште.

У "Винчу" је, како је подсетила, за викенд пренет отпадни материјал радијум 226 из Института за онкологију и радиологију Србије, Института за медицину рада "Др Драгомир Карајовић" и из "НИС Нафтагаса" у Новом Саду.

Према њеним речима, то је најважнија акција која је изведена у веома дугом времену које је иза нас, јер радијум 226 припада најјачим изворима радиоактивности, а у поменутој акцији је изнет из центра Београда.

Она је навела да је акција спроведена захваљујући координацији министарстава науке и заштите животне средине и уз велику помоћ Међународне агенције за атомску енергију, која је за тај пројекат издвојила 60.000 евра и одабрала мађарску фирму "Изотоп" за превоз отпада.

Саветник председника Привредне коморе Србије за екологију Александар Перић рекао је да је Радна група Министарства науке одредила 16 макро локација, али да је одабрано 13 јер је Војводина као житница избачена из те категорије локација, и додао да су предложени сетови макро локација у три региона у Србији.

Он је навео да је урађен детаљан дизајн складишта и да у другој фази Министарство науке треба да, уз помоћ Министарства заштите
животне средине, дефинише микро локације.

Перић није прецизирао о којим је локацијама реч, јер је то, према његовим речима, у домену државне тајне, и навео да је потребно објаснити грађанима шта представља такав објекат.

Он је указао на то да изабрано место мора да задовољи све безбедносне параметре, али и услове које одређује струка у погледу хидрогеологије, геологије, тектонике, сеизмике, као и параметре условљене инфраструктуром и економским чиниоцима у том региону.

Према његовим речима, локација треба да буде удаљена најмање десет километара од насеља и да испуњава све еколошке стандарде.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs