Београд/Париз, 18. април 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић оценио је да је најбољи начин да се постигне обострано прихватљиво решење за питање Космета и да се оствари дугорочни мир и стабилност у региону рад у оквиру ЕУ и интеграција читавог региона у европски блок.
Јеремић је у ауторском тексту који објављује данашњи "Интернешенел хералд трибјун" изразио жаљење због оштрих разлика између Србије и влада неких земља ЕУ по питању будућности покрајине.
То није био избор Србије и наш став остаје да су једнострано проглашење независности Космета и одлуке да се оно призна нелегални, нагласио је министар и додао да истовремено морамо наставити да сарађујемо у циљу краткорочне и дугорочне стабилности у региону.
Да би се то постигло, неопходан је заједнички рад како би се спречило да подела постане стална и непремостива, објаснио је Јеремић и указао на то да ће Србија наставити да брани свој територијални интегритет, али и деловати као конструктиван фактор мира на Балкану.
Он је оценио да је оквир ЕУ најбоље решење за сарадњу у циљу успостављања безбедности у региону и решавања хуманитарних питања, али и постављања темеља за обострано прихватљиво и дугорочно решење за питање Космета.
Европске интеграције донеле су изузетан допринос миру и стабилности на континенту, разграђујући стара ривалства и уједињујући Европљане око заједничког подухвата заснованог на заједничким вредностима, навео је Јеремић и додао да интеграције стварају позитивну атмосферу за постизање споразума и помирења чак и тамо где је то изгледало немогуће.
Он је истакао да ће будући споразум бити лакше постигнут уколико целовита Србија, укључујући Косово, јединствено крене ка чланству у ЕУ, при чему је важно да се европска будућност Србије неповратно потврди и да ЕУ постане нова тачка окупљања западног Балкана, а не извор подела.
Према његовим речима, најважнији елемент тог циља представља Споразум о стабилизацији и придруживању, који су прошле године парафирале Србија и ЕУ и који чека да буде потписан.
Када буде усвојен и ратификован, овај споразум озваничиће придруживање Србије и поставити нас на директан пут ка пуном чланству, рекао је Јеремић и истакао да је од суштинског значаја да тај циљ не буде блокиран максималистичким захтевима који напредак и споразум чине мање вероватним.
Министар је оценио да Србија не може имати успешну будућност ако се изолује од остатка Европе, као и да без сарадње са демократском Србијом не може бити стабилности и безбедности на западном Балкану.
Једино што Србија тражи јесте да буде третирана као и остале државе које теже ЕУ, а не да се према њој понаша на дискриминаторски начин, поручио је Јеремић и подсетио на то да ЕУ није осудила Кипар због дугогодишњег спора са Турском.
Он је рекао да је Унија, напротив, искористила могућности створене процесом интеграција да отвори нове путеве за напредак и споразум између две земље, што је побољшало односе у региону.
Слична ствар мора бити учињена и када је у питању Хашки трибунал. Ми смо спремни да у потпуности испунимо своје обавезе, али не можемо прихватити двоструке стандарде, посебно у светлу скандалозне ослобађајуће пресуде Рамушу Харадинају, косовском Албанцу на којег ми гледамо као на ратног злочинца, истакао је Јеремић.
Министар је подсетио на то да је Хрватској било омогућено потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању и пре хапшења свих хашких оптуженика, а резултат тог геста ЕУ представљао је предност за све стране.
Што се тиче Србије, једино интересне групе којима је циљ спречавање наших европских интеграција и прекид сваке сарадње са Трибуналом могу имати користи од другачијег поступања према Србији, истакао је министар и додао да то није у интересу нити Србије, нити ЕУ.