Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Влада донела одлуку о одржавању избора на Космету

Влада донела одлуку о одржавању избора на Космету

Београд, 17. април 2008. године – Министар трговине и услуга у Влади Републике Србије Предраг Бубало изјавио је да је Влада Србије данас донела одлуку да се на Косову и Метохији 11. маја одрже парламентарни и локални избори без обзира на став Унмика о том питању.



Бубало је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, навео да преписка Владе Србије и цивилне администрације УН на Космету још траје, али да је одлука о одржавању избора донета.

Према његовим речима, поменута одлука донета је једногласно и чланови Владе по том питању нису имали дилеме.

Министар је навео и да је Влада одлучила да захваљујући прерасподели средстава из НИП-а исплаћује и службенике из косовских привремених институција, при чему та одлука Владе не третира укупан број службеника, већ принцип како да се свако министарство понаша у преузимању тих људи.

Он је указао на то да се одлука Владе односи и на особе које последњих неколико недеља штрајкују на Космету, захтевајући исплате зарада од Владе Србије, пошто су претходно напустили косовске институције.

Кад је реч о захтевима резервиста који траже да им се исплати разлика у дневницама за време проведено у рату на Космету, министар је навео да је формиран радни тим који треба да нађе целовито, а не парцијално решење.

Према његовим речима, тај тим чине представници пет министарстава и четири представника резервиста, и већ сутра ће бити одржан први радни састанак.

Бубало је потврдио да ће сутра у Београд допутовати званична делегација Русије са којом ће представници Владе Србије разговарати и о енергетском споразуму.

Он је најавио да ће се састати министром за ванредне ситуације Русије Сергејем Шојгуом са којим ће разговарати о даљем раду Међудржавног комитета Србије и Русије.

Према његовим речима, разговараће се о разним темама, а сигурно ће бити речи и о гасном аранжману око изградње гасовода “Јужни ток” кроз Србију.

Министар је прецизирао да ће се чланови руске делегације састати и са председником Србије Борисом Тадићем и председником Владе Војиславом Коштуницом.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић рекао је да је Влада усвојила Нацрт уговора са Унмиком, који треба да прецизира односе и области сарадње са цивилном администрацијом у кључним секторима попут полиције, здравства, судства и царина.

Ђелић је истакао да је споразум сличан оном који су својевремено потписали тадашњи потпредседник Владе Небојша Човић и бивши шеф Унмика Ханс Хекеруп.

Он је нагласио да Влада Србије инсистира на поштовању Резолуције 1244 Савета безбедности УН у раду Унмика и да неће прихватити да се његови поједини званичници позивају на одбачени план Мартија Ахтисарија.

Према његовим речима, на седници је усвојен и стратешки документ који регулише потребе Србије за међународном помоћи од 2008. до 2010. године.

Потпредседник Владе је саопштио и да је Влада Србије одлучила да се повећају плате буџетским корисницама и да они добију једнократну помоћ од три, односно пет хиљада динара.

Он је најавио да ће у априлу повишице и једнократну помоћ добити запослени у државној управи, здравству, просвети, култури, науци, војци, МУП-у и Безбедносно-информативној агенцији.

Ђелић је објаснио да ће основица за плате у просвети и здравству бити повећана за пет одсто, а запослени у тим делатностима добиће за ускршње, односно првомајске празнике, једнократно три хиљаде динара.

Према његовим речима, за буџетске кориснике којима ће основица за плате бити увећана за мањи износ једнократна исплата ће бити пет хиљада динара.

Он је нагласио да исплата повишица и једнократне помоћи државним службеницима неће нарушити буџетску равнотежу, јер је тај трошак већ урачунат у буџет за ову годину, као и да неће допринети порасту инфлације.

Одлука је донета, како је додао, да би се помогло грађанима да лакше преброде поскупљења хране, енергената и комуналија, а таквим потезима прибегавају и владе у другим земљама.

Према његовим речима, укупни издаци буџета за исплате повишица и једнократне помоћи буџетских корисника биће приближно две милијарде динара.

Министар просвете Зоран Лончар рекао је да ће 125.000 запослених у просвети добити повишице, као и једнократну помоћ у износу од пет хиљада динара, за оне који имају мању плату, као што је особље у школама.

Он је додао да ће из буџета за повећање плата у просвети бити издвојено приближно 370 милиона динара, а за једнократну помоћ више од 466 милиона динара.

Министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић навео је да је привредни раст од 7,5 одсто у прошлој години омогућио да се повећају исплате буџетских корисника.

Он је истакао да би убудуће требало да у случајевима кад је тај раст већи од пет одсто, сви којима се плате исплаћују из буџета добијају и једнократну помоћ и за божићне и за ускршње празнике.

Динкић је препоручио да се и запосленима у јавним и приватним предузећима овог месеца исплате једнократне помоћи за ускршње празнике, у складу са могућностима.

Он је саопштио да је Влада данас донела одлуку да проблем запослених у „Магнохрому“, након неуспеле приватизације, реши према предлогу тог министарства који предвиђа социјални програм и евентуалну исплату потраживања радника након продаје појединих добара.

Динкић је подсетио на то „Магнохром“ већ добија 20 милиона динара субвенција месечно, што значи да се запосленима исплаћују зараде и додао да је одлучено да се запосленима уплати повезивање стажа за период када им нису уплаћени доприноси за здравствено и пензионо осигурање, за шта ће из фондова ПИО и здравства бити издвојено 550 милиона динара.

Он је указао на то да је мера за решавање проблема „Магнохрома“ и социјални програм са стимулативним мерама за оне који добровољно желе да напусте ту фабрику, што подразумева да ће радницима који се јаве до 30. априла бити исплаћено 200 евра по години радног стажа, при чему би та исплата требало да буде обављена до 10. маја.

Министар је објаснио да су све усвојене мере у складу са законом и досадашњом праксом, уз напомену да ће и код неисплаћених зарада на којима инсистирају радници те фабрике бити примењен исти принцип без одступања.

Према његовим речима, за неисплаћене зараде одговоран је послодавац, а не држава, и зато ће то остати комерцијално потраживање које радници могу остварити у зависности од успеха процеса приватизације.

Динкић је најавио и да ће Министарство економије испитати могућност да прода део имовине „Магнохрома“ и да се из тих извора намире потраживања запослених.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs