Београд, 15. април 2008. године – Министар заштите животне средине у Влади Републике Србије Саша Драгин саопштио је данас да су ово министарство и Технолошко-металуршки факултет у Београду завршили Нацрт стратегије увођења чистије производње у Србији, који је упућен Влади на усвајање.
Драгин је на конференцији за новинаре, одржаној у Међународном прес центру Танјуга, истакао да ће ова стратегија усмеравати индустрију у Србији ка коришћењу чистих технологија, као и да ће омогућити заштиту животне средине и обезбедити привреди конкурентност на тржишту.
Он је оценио да је увођење технологија које не загађују животну средину бољи приступ у односу на технологије третмана загађења на крају производног процеса, постављањем филтера и пречистача.
Према његовим речима, од чистих технологија корист имају грађани, али и предузећа која их примењују, с обзиром на то да имају смањен обим третмана отпада, смањење трошкова одлагања отпада и утрошка енергије.
Министар је нагласио да само у области рециклаже може да се обезбеди 50.000 радних места и додао да је у Министарству заштите животне средине у току оснивање тела које ће се бавити применом пројекта "Механизам чистог развоја", којим је Србија, када је ратификовала Споразум из Кјота, постала погодна за директне стране инвестиције.
Руководилац тима за израду стратегије Мића Јовановић указао је на то да је циљ овог документа да подстакне предузећа да не користе застарели приступ и да не третирају загађујуће токове у производњи, већ да примене чистију производњу.
Декан Технолошко-металуршког факултета у Београду Иванка Поповић је нагласила да је та установа једини ослонац одрживог развоја у Србији јер регрутује кадрове који се баве том проблематиком.
Задаци стратегије увођења чистије производње у Србији су информисање и развој свести о чистијој производњи, помоћ и подршка пројектима чистије производње и успостављање одговарајуће политике и прописа.